1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
3 years ago
8

six friends visited a museum to see the new holograms exhibit. The group paid for admission to the museum and $12 for parking .T

he total cost of the visit can be represented by the expression $6x+$12.What was the cost of the visit for one person?
Mathematics
1 answer:
blagie [28]3 years ago
6 0
There are 6 friends and im guessing they paid 6 dollars each. so 6*6=36. then you have 36+12=48. So if I am right your answer should be $48
You might be interested in
Joe spends 18.75% of his working day washing cars. He spends 1.5 hours washing cars. How many total hours does he work per day?
insens350 [35]

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

Joe spends 18.75% of his working day washing cars.

Joe spends 1.5 hours washing car.

Therefore 18.75% is equal to 1.5 hour.

18.75% = 1.5 hour

1% = 1.5 ÷ 18.75 = 0.08 hour

100% = 0.08 x 100 = 8 hours

4 0
3 years ago
Differentiate between a fixed and movable pulley.<br>​
Tamiku [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

A fixed pulley consists of a wheel fixed to a shaft and is used in conjunction with a belt to transfer energy to another fixed pulley. A movable pulley consists of a shell, a movable wheel and a rope. Movable pulleys are also know as block and tackle.

8 0
3 years ago
Which graph shows a line that is perpendicular to line AB?
kherson [118]
The 3rd slot is the answer you are looking for
5 0
3 years ago
the total price of 6 movie tickets is 71.40 if each ticket cost the same amount how much does one movie ticket cost
mr Goodwill [35]

Answer:

11.9

Step-by-step explanation:

71.40 divided by 6

7 0
3 years ago
There are 10 men and 14 women in Kathleen’s math class. What is the ratio of women to the total number of students in the class?
kari74 [83]

Answer:

14 to 25

Step-by-step explanation:

there are 14 women and 24 people altogether

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A cart rolls 2 m to the right then rolls back 1 m to the left.
    6·1 answer
  • Find the ratio of 3 Km 300 m
    14·1 answer
  • Which statements are true about all points on the x-axis? Check all that apply.
    8·2 answers
  • You earn 360 dollars every 4 weeks how much money do you make in one week
    6·2 answers
  • The square footage and monthly rental of 10 similar two apartments yield the linear regression of y=1.185x + 525.26, where x rep
    9·1 answer
  • NO LINKS (HALP ME SMART PPL THIS IS MULTIPLE CHOICE) I WILL FOLLOW U ON INSTA IF U GIVE ME THE ANSWERRR
    5·1 answer
  • Hii can someone plsss pls help me asap?!
    13·1 answer
  • In triangle ABC, the measure of angle B is 34° more than three times the measure of angle A. The measure of angle C is 56° more
    7·1 answer
  • Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the
    6·1 answer
  • A summer camp is organizing a hike and needs to buy granola bars for the campers. The granola bars come in small boxes and large
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!