1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
3 years ago
13

Anyone know the answer??

Mathematics
2 answers:
marissa [1.9K]3 years ago
5 0
The answer should be C.

Alenkasestr [34]3 years ago
3 0
I know the GCF is 3a
You might be interested in
How many days are there from march 15 to september 15 inclusive?
Natasha2012 [34]

March 15 - March 31 = 17 days

April = 30days

May = 31 days

June = 30 days

July = 31 days

August = 31 days

Sept 1 - Sept 15 = 15 days


 total = 185 days

6 0
3 years ago
What is the value of log(x exponent 2 y exponent 3 divided by z) when given the following:
Gekata [30.6K]

Answer:

B. 13

Explanation:

\sf\:Given\:expression: log(\dfrac{x^2 y^3}{z} )

Logarithm rules:

\sf (i)  \ \sf log(ab) = log(a) + log(b)\\ \\ (ii) \  log(a/b) = log(a) - log(b)\\\\ (iii) \ log(a^n) = n log(a)

Breakdown of the expression:

\rightarrow \sf log\left(\dfrac{x^2y^3}{z}\right)

\rightarrow \sf log\left(x^2\right) + log\left(y^3\right) - log(z)

\rightarrow \sf 2\log\left(x\right)+3\log \left(y\right)-\log \left(z\right)

insert given values

\rightarrow \sf 2(3)+3(2)-(-1)

\rightarrow \sf 13

7 0
2 years ago
How many solutions does the following equation have? 3(4x+3)=3+12x
TiliK225 [7]

3(4x+3)=3+12x

12x+9=3+12x

9=3

0 solutions

3 0
2 years ago
A manager received an invoice for $86.30 for 30gal ice cream. how much did each gallon cost? a $3.49 b $3.15 c $4.26 d $2.88
Vinil7 [7]
86.3 / 30 = 2.876

Therfore the answer is D $2.88
8 0
3 years ago
Can someone help me answer this? Thanks! :)
sladkih [1.3K]

Answer:

\pi

Step-by-step explanation:

\int _{-2}^2\:\left(x^3cos\:(\frac{x}{2})+\frac{1}{2}\right)\sqrt{4-x^2}dx\\

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer any of these on the page
    7·1 answer
  • 1. 26% of students at a school own a dog, 22% own a cat and 6% own both. What proportion of
    11·1 answer
  • A hiker in Africa discovers a skull that contains 32% of its original amount of C-14. Find the age of the skull to the nearest y
    7·1 answer
  • What is the value of x? Enter your answer in the box. <br><br> x= ___cm
    10·1 answer
  • (x +5) (x -2) h e l p m e
    5·2 answers
  • Are the expressions -0.5(3x + 5) and<br> -1.5x + 2.5 equivalent? Explain why or why not.
    14·1 answer
  • Plz give answer and explanation <br> i will give 24 points
    13·2 answers
  • Which is a better buy? 3-pound bag of candy for $6.04 or 9-pound bag of candy for $18.45?
    10·2 answers
  • Mike mixes paint at a hardware store. A certain shade of orange paint is made by
    6·1 answer
  • Can you explain to me how to do number two I'm studying for a quiz and I'm stuck on this one.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!