1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
7

The ages of Edna, Ellie, and Elsa are consecutive integers. The sum of their ages is 108. What are their ages?

Mathematics
1 answer:
diamong [38]3 years ago
7 0
All I did was guess and check. I started with the 30s because their sum would be nine and there might be a one to carry to make it 10. After many tries (well, not many, I'm just being dramatic) I got 35, 36, and 37. Hope I helped.
You might be interested in
Help pleeeeeeeeeease
TEA [102]

Answer:

452.16

Step-by-step explanation:

the equation is A=nr^2

5 0
3 years ago
9/4 is close to the square root of what integer
SpyIntel [72]
Square root of FIVE









8 0
1 year ago
What is the answer to this ?
harina [27]

Answer:

The answer is option 1.

Step-by-step explanation:

In order to solve x, you have to make x the subject, by multiplying each sides by 5, to get rid of 5 on the left side.

\frac{x}{5}  = 8

\frac{x}{5}  \times 5 = 8 \times 5

x = 40

5 0
3 years ago
The function C (t) = StartFraction 4 t Over t squared + 2 EndFraction models the cost per student of a field trip when x student
Vika [28.1K]

Answer:

It is vertically stretched by a factor of 200 and shifted 10 units up.

Step-by-step explanation:

cool like that

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The bedroom of a house is 1,200 cubic meters. We know that there are 3.4 x 109 particles of dust per cubic meter. How many parti
Brrunno [24]
Norteo lo se
awdwqmedowmesdsaa sddasdasdasd asdasd asdqasd asd 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Someone please helppp.!
    8·2 answers
  • Piper went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $5.25 per pound and she has a coupon for $4.75
    11·1 answer
  • You started this year with $485 saved and continue to save $13 per month. Write an equation to model this situation (use m for m
    12·2 answers
  • What is the slope of the line y = -3x + 2?​
    7·2 answers
  • Uestion 2 (1 point)
    7·2 answers
  • What is an example of a mathematical equation?
    7·1 answer
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • Find the surface area of a sphere with a diameter of 22 in. Leave answer in terms of .
    7·1 answer
  • Which pair of coordinates represents point p in the graph
    7·2 answers
  • X less than 42 is 15<br><br> Which equation represents this scenario?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!