1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UkoKoshka [18]
3 years ago
5

This got travis wondering how he could remed similar mistakes if he were to dump in a single cup of some of the other ingredient

s. assume he wants to keep the ratios the same. (6:1) A. How many cups of sugar are needed if a single cup of blueberries is used in the mix? B. How many cups of butter are needed if a single cup of sugar is used in the mix? C. How many cups of blueberries are needed for each cup of sugar?
Mathematics
1 answer:
nataly862011 [7]3 years ago
3 0

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

Assuming the ratio 6:1 is blueberries to sugar then this means 6 cups of blueberries is used for each cup of sugar.

A. If one cup of blueberries is used then 1/6 cup of sugar should be used.

B. No information is given here about butter.

C. If one cup of sugar is used the 6 cups of blueberries are needed.

You might be interested in
If 4.5 pounds of cherries cost $10, what is the unit price per pound
djverab [1.8K]
Simply divide $10 by 4.5 to get the answer $2.22 per pound (actually the 2's keep repeating.  
I guess the store might charge $2.23 since some will round any overage to the next penny.
3 0
3 years ago
If a, b, c, d are positive, and if a/b < c/d , then which statement is ALWAYS true?
Dahasolnce [82]
I believe the answer is c
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What two number that are the same have the product of 0.2 and the quotient of 0.8
Pie
Let the numbers be a and b, then ab=0.2 and a/b=0.8, so a=0.8b. Therefore, 0.8b^2=0.2 and b^2=0.2/0.8=2/8=1/4 and b=+1/2 or +0.5 and a=+0.8*0.5=+<span>0.4. The two numbers are therefore 0.5 and 0.4 or -0.5 and -0.4. The quotient is 0.4/0.5</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juanita sells homemade jam at the farmers' market. She sold 35 jars during the first hour and 85 jars during the second hour. Wr
mars1129 [50]
X=total of jars
n=jars leftover

x - (35+85) = n
4 0
3 years ago
I always get terribly confused on these, please show work?
VLD [36.1K]
You are finding the square root of 121
*the answer is 11*
because if you times 11 by its self you get 121
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A coin is tossed 3 times, find the probability that the coin will land heads up all 3 times, or tails up all 3 times.
    8·1 answer
  • If you do not anwser this thanks if you do thanks more
    6·2 answers
  • 22. There are 31 girls and
    11·2 answers
  • Distributive property simplify 5(3v-7)
    15·2 answers
  • Which statement represents the given algebraic expression?
    9·1 answer
  • 1. Match the letter of the centre to the lines that define it.
    9·1 answer
  • Mr. Falcone's pizza shop offers three sizes of pizza. The
    5·1 answer
  • Two marathon runners run the full distance of the marathon, approximately 26 miles, in 4 hours.
    15·1 answer
  • Find the distance between the points (3, –8) and (0, –9).
    12·1 answer
  • Maria and Nate graphed lines on a coordinate plane. Maria's line is represented by the equation y = -5/6x +8. Nate's line is per
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!