1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
9

A map has a scale of 3 cm: 18 km. If Riverside and Smithville are 54 km apart then how many cm is that on a map?

Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
5 0

Answer:

9 cm

Step-by-step explanation:

If the scale is 3cm:18 km, then x cm : 54km will be the distance between Riverside and Smithville. Since 18 *3 = 54 then 3cm * 3 = 9cm. On the map they are 9 cm apart.


You might be interested in
Find all the zeros of the polynomial function. f(x)=x^4+62^2+128x+65 I want to find the zeros of the polynomial function
IgorC [24]
Snsnnsnsndndpjsjdjsndnndd
5 0
3 years ago
Which of the following expressions is correct?
masya89 [10]

Answer:

The correct answer is: [A]: " -(-21)  =  21 " .

________________________________

Step-by-step explanation:

________________________________

Let us examine the answer choices given.

________________________________

Choice:  [A]:  " -(-21) = 21 .  This is correct;  

     → since a "negative value of negative value" is a "positive value" ; as shown in this case.  The equal sign holds true, since the

"negative of a "negative value" is equal to the "positive value" of that same "positive value equivalent."

________________________________

Choice: [B]:  " -(-21) = -21 .  This is incorrect.  As explained above:

    → a "negative of negative" is a "positive value"  .

This answer choice shows that a "negative of negative"; is a "negative" :

                                                      → which is:  INCORRECT.

    → Rule out:  "Choice:  [B]."

________________________________

Choice: [C]:  " -(21) = 21 .  This is incorrect.  The "negative" value [of a positive integer is not equal to the "equivalent positive value" of that same integer.

   → Rule out:  "Choice:  [C]."

________________________________

Choice: [D]:  " (-21) = 21 ";  This is incorrect.  In a conceptually similar way as explained above—(for  "Answer Choice:  [C]" — the "negative value equivalent" of an integer is NOT equal to the "equivalent positive value" [of that same integer.].

  → Rule out:   "Choice:  [D]."

________________________________

The correct answer is:  [A]:  " -(-21) = 21 " .

________________________________

Hope this is helpful to you!

   Best wishes!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HURRY I HAVE A LITTLE BIT OF TIME TO TURN IT IN
Elena L [17]

Answer:

4.25-5 minutes

Step-by-step explanation:

Its shown in the graph and table that the speed was 0 between those times.

7 0
3 years ago
Identifying a constant of variation question<br><br> R= ?
jek_recluse [69]
Pressure and Volume are inversely related as:

P= \frac{R}{V}

We can also write it as:

PV=R

R is the constant of proportionality. Using the first row of given table, we can write:

2(4.155)=R \\  \\ &#10;R=8.31

Thus, the value of R, the universal gas constant is 8.31
4 0
3 years ago
Find the value of y, given that m_ KLM = 137º.
Musya8 [376]

Answer:

y ≈ 5.63

Step-by-step explanation:

m∠KLN and m∠NLM have to add up to m∠KLM

m∠KLN = 47°

m∠NLM = 16y°

m∠KLM = 137°

47 + 16y = 137

16y = 90

y = 45/8

y = 5.625

y ≈ 5.63

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is equivalent to 3x/5<br> a: 15x/20<br> b: 12x/20<br> c: 12x/5
    8·1 answer
  • What is one point on a graph for the equation y=-3x-1 and how do we substitute it?
    6·1 answer
  • The function ƒ(x ) = -3x + 5 is represented by which set of ordered pairs?
    10·2 answers
  • Evaluate 12 (math).......
    5·1 answer
  • A light bulb consumes 960 watt-hours per day. How long does it take to consume 4320 watt-hours?
    13·1 answer
  • Pls help asap I will give brainerlist plus 15 points
    10·1 answer
  • PLEASE HELP WITH QUESTION. I am taking a test right now with little time left.
    13·1 answer
  • Second Time Asking This:
    8·1 answer
  • The cost of 5 pens is $140.50. What is the cost of 1 pen?
    15·2 answers
  • C divided by 5 ? please i need help
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!