1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
7

What is 2x=8a+2b; solving for x

Mathematics
1 answer:
Eddi Din [679]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Flip the equation 1) 8a + 2b = 2x

Subtract 2b from both sides 2)8a + 2b(-2b) =<em> 2x + (-2b)</em>

Divide by 8 on both sides 3) 8a/8 =<em> -2b - 2x/8</em>

4) a = 1/-4b + 1/4x

You might be interested in
A pack of 4 hand towels costs $13.52. What is the unit price?per towel
Liula [17]

Answer:

$13.52/4 = $3.38 per each towel.

4:13.52

1:n

To find n, divide 13.52 by 4; since, 4 divided by 4 gives us one.

3 0
2 years ago
Write the numeral eighty-five in standard form
goblinko [34]

85 = 80 + 5

85 = 8*10 + 5*1

85 = 8*10^1 + 5*10^0

6 0
3 years ago
Tonya paid $20 for a skirt that was markdown 50% what was the original price of the skirt
iren [92.7K]
I'm guessing the original price of the skirt was $40 because 40/2=20.

Hope this helps


4 0
3 years ago
Six apples and 12 oranges cost $18. If x represents the cost of one apple and y represents the cost of one orange, then the vari
malfutka [58]
I think it is x idk maybe

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 2(3a² - 1) - 6a = 5a {-1/2, 2/3} {-1/6, 2} {}
kirill [66]
6a^2 - 2 -6 a -5a = 0

6a^2 -11 a - 2 = 0 


a = 2 , a= -1/6
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A gun shop sells gunpowder. Monthly demand for gunpowder is normally distributed,averages 20 pounds, and has a standard deviatio
    11·1 answer
  • How many solutions does -3x+9-2x=-12-5x have
    7·1 answer
  • If avogadro's number of pennies is divided equally among the 231 million men, women, and children in the united states, how many
    7·1 answer
  • How do you write the equation in slope-intercept form of the line that has a slope of 2 and contains the point (1,1)
    10·2 answers
  • Simplify the expression where possible (x^3 y^2) ^4
    8·1 answer
  • Ned help on this plz hurry
    10·1 answer
  • A bakery the price of the cake is nine dollars more than the price of a pie. One day the bakery sold 8 cakes and 14 pies for a t
    5·1 answer
  • Of the 52 cards in the deck, four are aces and others (kings, queens, jacks, and tens) are worth 10 points each. The dealer has
    15·1 answer
  • Given YZ tangent to J at point Y, and the mWYZ =104 what is the mWXY
    9·1 answer
  • How do I answer this and what is the answer please help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!