There are 1000 grams in a kg, so 6300x1000=6,300,000 grams
<span>Simplify and you will get -111</span>
Thank you for letting me know lol. this wasnt a question
Answer:
Therefore, Company B is offering the lowest price/lb at $12.73/lb.
So, Company A's price / lb = ($32.50/2.5lbs) = $13.00/lb
Step-by-step explanation:
To determine price per lb, divide dollar amount by lbs.
- Company A sells 2 1/2lbs (2.5lbs) for $32.50
- Company B sells 2 3/4lbs (2.75lbs) for $35.00
And, Company B's price / lb = ($35.00/2.75lbs) = $12.73/lb