1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
6

Please explain how 500 thousands less than 2.845 is figured out

Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
5 0
2.845 - 500,000  will be a negative number

subtract 2,845 from 500,000  then add a negative sign in the front

this gives  -499,997.155
You might be interested in
The interior angles formed by the sides of a hexagon have measures that sum to 720 degrees. What is the measure of angle F?
aniked [119]
The sum of the angles shown is ...
  720° = 3x + 240°
Then
  480° = 3x
  160° = x

Angle F = 160° -20° = 140°
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using appropriate properties , find 7/5 × 5/12 − 3/12 × 7/5 − 1/15
Mazyrski [523]

Answer:

\frac{1}{6}

Step-by-step explanation:

\frac{7}{5}  \times  \frac{5}{12}  -  \frac{3}{12}  \times  \frac{7}{5}  -  \frac{1}{15}  =  \frac{7}{5} ( \frac{5}{12}   -  \frac{3}{12} ) -  \frac{1}{15}  =  \frac{7}{5}  \times  \frac{1}{6}  -  \frac{1}{15}  =  \frac{7}{30}  -  \frac{2}{30}  =  \frac{5}{30}  =  \frac{1}{6}

8 0
2 years ago
Find the distance between the point x = (-1,9) and y = (-2,8)
ad-work [718]

Answer:

1.4

Step-by-step explanation:

use distance formula

8 0
2 years ago
Micheal cuts grass for $15.00 per lawn. He cuts 2 lawns each day for 6 days a week. How much will Micheal earn in 2 weeks?
jek_recluse [69]
*First you want to find out how much he makes a day
15x2=30
*so for 2 weeks he made $30 a day 
*Obliviously there are 7 days a week so 7x2=14
*Now multiply 14x30= $420 
hope I helped!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me with this, find the unit rate cost per item which is these chips set up the equation and show the wor
user100 [1]

Answer:$3

Step-by-step explanation:

You always divide y by x. In this case 6/2 when you set up a chart. When you do this you get $3 unit rate.

1 (unit rate)             2

___________=_____

x (unit rate price)   6

Use cross products

1(6)=x(2)

6=2x

_____

2     2

x=3

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 5,267 divided by 3,678 =?
    11·1 answer
  • Why are all 4-digit Fredholl numbers composite?
    5·1 answer
  • Suzy spent 6 7/8 days working on her English paper, 3 1/6 days doing her science project, and 1 1/2 days studying for her math t
    7·1 answer
  • The product of 7 and a nimber increased by 3 is equal to twice the number subtracted from 39
    5·1 answer
  • If someone types the alphabet then you can earn 16 points, because why not.
    7·1 answer
  • What is the answer to this question
    8·2 answers
  • Pls Help WILL MARK BRAINIEST
    15·1 answer
  • A coach is buying snacks for 22 players on a soccer match chip is a total of $77 to buy each player a bottle of water and energy
    6·1 answer
  • Aura built a scale model of a building using a scale in which 4 inches represents 60 feet. The height of the building is 420 fee
    8·1 answer
  • A right triangle has legs of length 136 cm and 119 cm. What is the length of the hypotenuse of the right triangle? Enter the ans
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!