1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
4 years ago
5

Answer with Equation. Lisa has a certain amount of money. She spent $90 and has 3/4 left. what was her original price?

Mathematics
1 answer:
andriy [413]4 years ago
6 0
I'm pretty sure the original price would be $90.75 because 3/4 is .75, so all you have to do is add that to the $90
You might be interested in
A bank offers an APR of 6.2% compounded daily .<br><br>the annual percentage yeild is ___% ?
Pani-rosa [81]
The annual yield is

                 (1 + 0.062/365)³⁶⁵  =  1.06396

The percentage yield is therefore   6.396% .
7 0
3 years ago
north ridge middle school collected 5024 cans of food for a food drive each of the 18 homerooms collected about the same number
labwork [276]
Well Do 5024/18 which =279.1
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is Three-Quarters of Three-Quarters?
madam [21]
3/4 * 3/4


Three quarter meaning 3/4
Of represents *
So the answers is (3*3)/(4*4)=9/16 or 0.5625
8 0
3 years ago
What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see
Rom4ik [11]
<h2>Answer:</h2>

-1/3x

<h2>Step-by-step explanation:</h2><h3>Known :</h3>
  • x1 = -3
  • x2 = 0
  • y1 = 1
  • y2 = 0

<h3>Asked :</h3>
  • Correct line equation

<h3>Solution :</h3>

We can find the straight line equation using this formula,

\frac{y-y1}{y2-y1} = \frac{x-x1}{x2-x1}

Insert all we know inside the formula,

\frac{y-1}{0-1} = \frac{x-(-3)}{0-(-3)}\\\frac{y-1}{-1} = \frac{x +3}{3}\\

Use cross multiplication,

3(y - 1) = -1(x + 3)\

3y - 3 = -x - 3

3y = -x - 3 + 3

3y = -x

y = -1/3x

<h3>Conclusion :</h3>

The correct equation is y = -1/3x

6 0
3 years ago
Find the area of a rectangle
Alja [10]
What are the measurements?
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • sasha earns $8 per hour working at her grandparents house. During july, she worked 39 1/2 hours at the farm, and earned $47 baby
    9·1 answer
  • Write an equation to solve:
    14·1 answer
  • What is the integer between 12.2 and 13.2
    12·2 answers
  • Right Triangle Trigonometry Please Help me with this question:)
    14·1 answer
  • 70
    7·1 answer
  • Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)
    10·1 answer
  • Jacob bought a magazine for $2.80 and three candy bars. Write an expression for how much Jacob paid.
    12·1 answer
  • Constant of proportionality characteristics what are some?
    14·1 answer
  • What are the zero(s) of f(x + 3)?
    10·1 answer
  • PLEASE ITS DUE SOON!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!