1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
3 years ago
5

Which set of three numbers could be the side lengths of a triangle?

Mathematics
1 answer:
Tema [17]3 years ago
4 0
Hey there! :)

You can use the Pythagorean Theorem.

a² + b² = c²

a = 6
6² = 6 × 6 = 36

b = 8
8² = 8 × 8 = 64

64 + 36 = 100

√100 = 10

Side lengths: 6, 8, 10

Hope this helps :)
You might be interested in
Please help Ik taking the map staar
krok68 [10]

Answer:

I think it's d

Step-by-step explanation: Because they have equal sides and length

4 0
3 years ago
27)
laila [671]
The answer is B.

You need to subtract 15% each year from the value of the car.
4 0
3 years ago
Express 0.035 metre into km​
azamat

Answer:

0.000035km

Step-by-step explanation:

1km =1000m \\ x = 0.035m

use \:  \: cross \:  \: multipication

0.035 \times 1 = 1000x \\ 0.035 = 1000x \\  \frac{0.035}{1000}  =  \frac{1000x}{1000}  \\ x = 0.000035km

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Statistics from Cornell's Northeast Regional Climate Center indicate that Ithaca, NY, gets an average of 35.4 inches of rain eac
sineoko [7]

Answer:

a. approximately 13.7%

Step-by-step explanation:

Please see attachment

6 0
3 years ago
Meredith bought a book that cost 18 at a discount of 16% what did she pay for the book
s344n2d4d5 [400]
I think it is $15.12

I hope that helps!!!!!!

: )
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is each line parallel, perpendicular, or neither parallel nor perpendicular to the line −2x+3y=6 ? Drag and drop each choice int
    13·2 answers
  • Suppose you only have hundreds, ten's, and ones blocks. What are two different ways you could make the number 1,718
    5·1 answer
  • A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
    5·2 answers
  • Darius Washington makes 72% of his free throws.
    11·1 answer
  • A commercial laundry charges $5.25 per load. You have $31.50. Write and solve an inequality to find the greatest number of loads
    5·1 answer
  • The sum of two numbers is 12<br> and their product is 32.<br> What are the two numbers ?
    5·1 answer
  • I need some help plz
    10·1 answer
  • Select the correct answer.
    5·1 answer
  • A bookstore sells 3 books for $42. Which table represents the relationship between number of books and the total price?
    10·2 answers
  • Another math question for you guys
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!