2 because the equation can be reduced to: 8.0 x 10^4.
Step-by-step explanation: We can write a ratio using the word "to", using a colon, or using a fraction bar.
Here, since we want our ratio in simplest form,
I would use a fraction bar.
Now, the problem asks us to compare
the number of boys to the number of girls.
We know that there are 12 boys
and we know that there are 15 girls.
So our ratio is 12/15.
However, this can be reduced to 4/5.
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Time Distance Distance / Time
2hrs 90 miles 90 miles / 2 hrs = 45 miles / hr
3hrs 135 miles 135 miles / 3 hrs = 45 miles / hr
5hrs 225 miles 225 miles / 5 hrs = 45 miles / hr
6hrs 270 miles 270 miles / 6 hrs = 45 miles / hr
Constant of proportionality is 45 miles / hr. This is the same for the four values. The unit rate is also 45 miles / hr.
Let us assume the Distance , d is directly proportional to Time, t
d α t
d = kt
Constant of proportionality is k which is D/T
d = 45t