Answer:
none
Step-by-step explanation:
Answer:
$1.50
Step-by-step explanation:
To find the best deal, we first want to consider price per unit. To find the price per unit, we divide the price by the number of units. For the 10 shin guard package, our price is 14.50, and we divide that by 10 to get 1.45 . Therefore, our unit price for the package of 10 is $1.45 per shin guard. Similarly, we can find the unit price for the package of 15 to be 22.5/15 = $1.50 per shin guard. As 1.50 is greater than 1.45, the lowest unit price is for the package of 10.
The question is asking for us to compare the prices if we bought 30 of each. For the package of 10, we get 1.45*30 (as we're buying 30 for 1.45) = 43.5 as the total price, and for the package of 15, we get 1.5*30 = 45 as our price. As 15 and 10 are both factors of 30, we don't need to worry about converting it back into packages of 10/15. The difference between buying 30 at the lowest and highest unit price is therefore (45-43.5)=1.5 dollars
The total amount would be 13/20 I believe I'm not too sure
Answer:
416 passengers
Step-by-step explanation:
Dont stress out, it’s just simple subtraction,
so A380 can transport 555 which is 139 more then 747
so subtract 555-139 which will give you 416 passengers.