1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firdavs [7]
3 years ago
14

Solve the inequality. 1/3a+2<-2

Mathematics
1 answer:
Zielflug [23.3K]3 years ago
5 0
1/3 a + 2 < -2
1/3a < -4
a < -4*3
a < -12 Answer
You might be interested in
The price of one gallon of milk has increased from $3.24 to $4.05. What is the percentage increase?
Alisiya [41]
Let initial price be = x = 3.24
final price = y = 4.05
Difference = 4.05 - 3.24
= 0.81
Percentage increase = 0.81 / 3.25 × 100
= 25 %
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Multiple Choice. Gary says, “I chose a number. I multiplied it by 5 and then
kkurt [141]

Answer:

The answer would be B

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which is an equation in point-slope form for the given point and slope? Point: (5, 9); Slope: 2
Ray Of Light [21]

(\stackrel{x_1}{5}~,~\stackrel{y_1}{9})~\hfill \stackrel{slope}{m}\implies 2 ~\hfill \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{point-slope form}\\ \cline{1-1} \\ y-y_1=m(x-x_1) \\\\ \cline{1-1} \end{array}\implies y-\stackrel{y_1}{9}=\stackrel{m}{2}(x-\stackrel{x_1}{5})

7 0
3 years ago
The number of parking spots, y, in the local town x years from now can be modeled by the equation below. How
slavikrds [6]
6000. Hope this helps give brainliest
3 0
3 years ago
A certain company manufactures skateboards and rollerskates. It takes them 2 units of labor and 1 unit of materials to produce a
Alisiya [41]

Answer: The company should produce 7 skateboards and 16 rollerskates in order to maximize profit.

Step-by-step explanation: Let the skateboards be represented by s and the rollerskates be represented by r. The available amount of labour is 30 units, and to produce a skateboard requires 2 units of labor while to produce a rollerskate requires 1 unit. This can be expressed as follows;

2s + r = 30 ------(1)

Also there are 40 units of materials available, and to produce a skateboard requires 1 unit while a rollerskate requires 2 units. This too can be expressed as follows;

s + 2r = 40 ------(2)

With the pair of simultaneous equations we can now solve for both variables by using the substitution method as follows;

In equation (1), let r = 30 - 2s

Substitute for r into equation (2)

s + 2(30 - 2s) = 40

s + 60 - 4s = 40

Collect like terms,

s - 4s = 40 - 60

-3s = -20

Divide both sides of the equation by -3

s = 6.67

(Rounded up to the nearest whole number, s = 7)

Substitute for the value of s into equation (1)

2s + r = 30

2(7) + r = 30

14 + r = 30

Subtract 14 from both sides of the equation

r = 16

Therefore in order to maximize profit, the company should produce 7 skateboards and 16 rollerskates.

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Vanessa kicked a soccer ball laying on the ground. It was in the air for 4 seconds before it hit the ground. While the soccer ba
    14·1 answer
  • How are exponents and powers different?
    15·1 answer
  • How do i solve this equation?​
    12·1 answer
  • The distance between -5 and 3 on the number line can be found by which expression?
    10·1 answer
  • I need help with 1, 3 and 5 help pls
    14·2 answers
  • The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
    6·1 answer
  • Please help me i’ll give brainliest or whatever its called
    11·1 answer
  • Simplify 6a+5w-2a+w .....,,.,,.,..,..,,
    14·1 answer
  • PLEASE HELP I HAVE NO CLUE WHAT TO DO
    7·1 answer
  • PLEASE ANSWER
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!