Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
If the purchase is $102 and you add 6% for tax you would end up with $108.12
Hope this helps!
Answer:
x <5
Step-by-step explanation:
2(4 x + 3) < 5 x + 21
Distribute
8x +6 < 5x +21
Subtract 5x from each side
8x -5x +6 < 5x-5x+21
3x +6 < 21
Subtract 6 from each side
3x+6-6 <21-6
3x <15
Divide each side by 3
3x/3 <15/3
x <5
Answer:
Step-by-step explanation:
20/6 - 4/6= 16/6= 2 4/6= 2 2/3
So
in this problem we can see that there will be 60 people at the party.
Following the conditions for this event that state the following:
$750 for up to 30 people and every extra person pays $20. To show
that the cost will be $1350 in total we simply do this:
For
30 people we have $750 dollars. Now every other person after pays
only $20. That means that another the other 30 people will pay in
total only $600.
If
we add them we get: $750 + $600 = 1350. This shows that the cost will
be $1350.
<span>
I
hope it helps, Regards.</span>