1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
4 years ago
15

“which expression is the factored form of x^2-7x+10?”

Mathematics
1 answer:
mafiozo [28]4 years ago
4 0
(X-5)(x-2) here you go
You might be interested in
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
What is the best approximation of 6% tax on a 102 purchase
Pavel [41]
If the purchase is $102 and you add 6% for tax you would end up with $108.12
Hope this helps!
3 0
3 years ago
Solve 2(4 x + 3) < 5 x + 21. { x | x < 9} { x | x > -5} { x | x > -9} { x | x < 5}
Nesterboy [21]

Answer:

x <5

Step-by-step explanation:

2(4 x + 3) < 5 x + 21

Distribute

8x +6 < 5x +21

Subtract 5x from each side

8x -5x +6 < 5x-5x+21

3x +6 < 21

Subtract 6 from each side

3x+6-6 <21-6

3x <15

Divide each side by 3

3x/3 <15/3

x <5

5 0
3 years ago
Evaluate 20/6 - 2/3. 2 1/6, 2 2/3, 3 1/3, 3 2/3
N76 [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

20/6 - 4/6= 16/6= 2 4/6= 2 2/3

7 0
3 years ago
lng rordoin a party contextat the Vine House HotelYour House Hotelparty $20 $750 Chargesfor Sarah per 30 ow thperson pluspeoplet
S_A_V [24]

So in this problem we can see that there will be 60 people at the party. Following the conditions for this event that state the following: $750 for up to 30 people and every extra person pays $20. To show that the cost will be $1350 in total we simply do this:



For 30 people we have $750 dollars. Now every other person after pays only $20. That means that another the other 30 people will pay in total only $600.



If we add them we get: $750 + $600 = 1350. This shows that the cost will be $1350.

<span>
I hope it helps, Regards.</span>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What step should you perform to bisect an angle drawn on tracing paper
    13·2 answers
  • the wheel on a bike have a diameter of 26 inches. How many full revolutions will the wheels need to make to travel 100 feet?
    12·1 answer
  • Write a ratio that simplifies to 3:4
    12·1 answer
  • How to solve y in <br> 3y=-4x+6
    11·1 answer
  • 4√6+2√6-√6 <br><br> ?????????????????????????
    10·1 answer
  • a bowling league requires you to buy a bowling ball for $45 and pay $12 for each game. write and solve an equation to determine
    12·1 answer
  • a man invests a total of 5000 in a bank account that yields 5% interest compound monthly. how much will it be worth after 6 year
    10·1 answer
  • The upper and lower quartiles are the _______________ of each half of the data.
    14·1 answer
  • Kyla runs around a 400-meter track at a constant speed of 200 meters per minute. How many
    11·2 answers
  • Can someone please help me on this
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!