1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kakasveta [241]
3 years ago
15

If C(x) is the cost of producing x units of a commodity, then the average cost per unit is c(x) = C(x)/x. Consider the cost func

tion C(x) given below. C(x) = 54,000 + 130x + 4x3/2 (a) Find the total cost at a production level of 1000 units. (Round your answer to the nearest cent.) $ (b) Find the average cost at a production level of 1000 units. (Round your answer to the nearest cent.) $ per unit (c) Find the marginal cost at a production level of 1000 units. (Round your answer to the nearest cent.) $ per unit (d) Find the production level that will minimize the average cost. (Round your answer to the nearest whole number.) units (e) What is the minimum average cost? (Round your answer to the nearest dollar.) $ per unit
Mathematics
1 answer:
kvasek [131]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that:

If C(x) =  the cost of producing x units of a commodity

Then;

then the average cost per unit is c(x)  = \dfrac{C(x)}{x}

We are to consider a given function:

C(x) = 54,000 + 130x + 4x^{3/2}

And the objectives are to determine the following:

a) the total cost at a production level of 1000 units.

So;

If C(1000) = the cost of producing 1000 units of a commodity

C(1000) = 54,000 + 130(1000) + 4(1000)^{3/2}

C(1000) = 54,000 + 130000 + 4( \sqrt[2]{1000^3} )

C(1000) = 54,000 + 130000 + 4(31622.7766)

C(1000) =  54,000 + 130000 + 126491.1064

C(1000) = $310491.1064

\mathbf{C(1000) \approx $310491.11 }

(b) Find the average cost at a production level of 1000 units.

Recall that :

the average cost per unit is c(x)  = \dfrac{C(x)}{x}

SO;

c(x)  =\dfrac{(54,000 + 130x + 4x^{3/2})}{x}

Using the law of indices

c(x)  =\dfrac{54000}{x} + 130 + 4x^{1/2}

c(1000)  = \dfrac{54000}{1000}+ 130 + {4(1000)^{1/2}}

c(1000) =$ 310.49 per unit

(c) Find the marginal cost at a production level of 1000 units.

The marginal cost  is C'(x)

Differentiating  C(x) = 54,000 + 130x + 4x^{3/2} to get  C'(x) ; we Have:

C'(x) = 0 + 130 + 4 \times \dfrac{3}{2} \ x^{\dfrac{3}{2}-1}

C'(x) = 0 + 130 + 2 \times \ {3} \  x^{\frac{1}{2}}

C'(x) = 0 + 130 + \ {6}\  x^{\frac{1}{2}}

C'(1000) = 0 + 130 + \ {6} \  (1000)^{\frac{1}{2}}

C'(1000) = 319.7366596

\mathbf{C'(1000) = \$319.74 \ per  \ unit}

(d)  Find the production level that will minimize the average cost.

the average cost per unit is c(x)  = \dfrac{C(x)}{x}

c(x)  =\dfrac{54000}{x} + 130 + 4x^{1/2}

the production level that will minimize the average cost is c'(x)

differentiating c(x)  =\dfrac{54000}{x} + 130 + 4x^{1/2} to get c'(x); we have

c'(x)= \dfrac{54000}{x^2} + 0+ \dfrac{4}{2 \sqrt{x} }

c'(x)= \dfrac{54000}{x^2} + 0+ \dfrac{2}{ \sqrt{x} }

Also

c''(x)= \dfrac{108000}{x^3} -x^{-3/2}

c'(x)= \dfrac{54000}{x^2} + \dfrac{4}{2 \sqrt{x} } = 0

x^2 = 27000\sqrt{x}

\sqrt{x} (x^{3/2} - 27000) =0

x= 0;  or  x= (27000)^{2/3} = \sqrt[3]{27000^2} = 30² = 900

Since  production cost can never be zero; then the production cost = 900 units

(e) What is the minimum average cost?

the minimum average cost of c(900) is

c(900)  =\dfrac{54000}{900} + 130 + 4(900)^{1/2}

c(900) = 60 + 130 + 4(30)

c(900) = 60 +130 + 120

c(900) = $310 per unit

You might be interested in
Make u the subject of formula in <br>M=m(v-u).u​
Naily [24]

Answer:

u = v - 1

Step-by-step explanation:

I'm guessing the formula you've given me is m = m(v - u), and I'm going to solve it that way. If it's actually different, let me know so I can redo the answer! :)

So, we have the equation m = m(v - u) and we're trying to make u the subject, or isolate it on one side of the equation. Right now, it's being subtracted from v and then multiplied by m. Let's start by dividing both sides of the equation by m so we can stop multiplying (v - u) by m.

m = m(v - u)

m/m = m(v-u)/m

1 = v - u

Now, our equation is pretty simple, but our u is still being subtracted from v, so we should add a u to both sides.

1 = v - u

1 + u = v - u + u

1 + u = v

Now, we're adding 1 to u, so let's go ahead and subtract 1 from both sides.

1 + u = v

1 - 1 + u = v - 1

u = v - 1

And we now we have u as the subject of our formula.

Hopefully that was helpful! :)

8 0
2 years ago
A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

1.85

Step-by-step explanation:

9.25 divided by 5 equals 1.85

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A.
Shkiper50 [21]

Answer:

D. a clockwise rotation

Step-by-step explanation:

This is because the shape is rotated, therefore it isn't A or B.

We can also tell it is rotated clockwise because clocks rotate to the right from the top.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a linear equation that models the cost y of one person going on x rides at the fair. Graph the equation. Admission is $12
Whitepunk [10]
The equation is y=x+12 where action X represents how much rides were ridden total and 12 is the one-time admission fee
8 0
3 years ago
A light bulb consumes 600 watt-hours per day. How many watt-hours does it consume in 3 days and 18 hours
Lelechka [254]

Answer:

2250 watt-hours

Step-by-step explanation:

Okay, so we first need to find out how many watt-hours the light bulb consumes in 1 hours, so we need to divide 600 by 24 hours, which gives us a rate of 25 watt-hours per hour.

So if the light bulb consumes 600 hours per day, and it runs for 3 days, you multiply 600 by 3 to get 1800.

And because we know that it also consumes 25 watt-hours per hour, we multiply 25 and 18 together to get 450 hours.

Finally, you add 1800 and 450 together to get 2250 watt-hours.

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the zeros of the polynomial function. f(x) = x2 + 12x + 20
    9·2 answers
  • Find the volume of a rubber shell on a ball if the outer diameter of the ball is 24in and the inner diameter is 23.5in.
    15·2 answers
  • Exam grades: Scores on a statistics final in a large class were normally distributed with a mean of 80 and a standard deviation
    8·1 answer
  • Kayla's family took a road trip to Mount Rushmore. Kayla fell asleep after they had traveled 275 miles. If the total length of t
    12·1 answer
  • PLS HELP!!!!! A parallelogram is shown below: A parallelogram ABCD is shown with DC equal to 9 feet and the perpendicular distan
    11·1 answer
  • In London, half of the days have some rain. The weather forecaster is correct 2/3 of thetime, i.e., the probability that it rain
    13·2 answers
  • Which equation has (2, -1) as a solution. ;p
    14·1 answer
  • What is parallel and perpendicular to 2y=3x+8
    7·1 answer
  • The sum of one and the product of one and a number xxx.
    15·1 answer
  • What is the zero of f ?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!