1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
10

Find the unknown angle

Mathematics
2 answers:
Naily [24]3 years ago
8 0

Answer:


Step-by-step explanation:

X=180_(90+41)=49

leonid [27]3 years ago
8 0

Answer:

x = 49

Step-by-step explanation:

180 = 41 + 90 + x   (90 bc it a rt angle btw)

180 = 131 + x

49 = x

You might be interested in
What is the slope or a road that rises 6 feet for every horizontal change of 100 feet?
Keith_Richards [23]
M=6/100 of a foot
M is slope.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 2003, the annual sales at a company are $372,000. If sales are increasing at a rate
Otrada [13]

Answer:

20 years

Step-by-step explanation:

We start by writing an exponential equation;

FV = PV( 1 + r)^t

FV is the future value = 1,000,000

PV is present value = 372,000

r is rate = 5% = 5/100 = 0.05

t is time which we are looking for

1,000,000 = 372,000(1 + 0.05)^t

1.05^t = 1,000,000/372,000

1.05^t = 2.688

t ln 1.05 = ln 2.688

t = ln 2.688/ln 1.05

t = 20 years

3 0
2 years ago
A Flagpole casts a shadow 32 feet long. If a man is 6 feet tall casts a shadow 8 feet long at the same time and location. How ta
Kaylis [27]
24 feet
Set up a ratio of object height to shadow length.
So x/32=6/8
8(4)=32 so 6(4) would be 24.
4 0
3 years ago
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLSSS HELPP!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST
mestny [16]

Answer:

a) 1 (the slope)

b) for every one ounce of sugar you eat, you can one ounce of weight

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Each cracker in the stack has a diameter of 2 inches. The height of the stack is 7.5 inches. What is the volume of the stack?
    5·1 answer
  • !!PLEASE HELP!! Sheri’s age in 20 years time will be the same as Terry’s age is now. Ten years from now, Terry’s age will be twi
    9·2 answers
  • What’s the value of x? <br> y= 5x + 9<br> y= -x + 3
    7·2 answers
  • Match the y-coordinate with the given x-coordinate for the equation y = log2x.
    11·2 answers
  • Deer ticks can be carriers of either Lyme disease or human granulocytic ehrlichiosis (HGE). Based on a recent study, suppose tha
    6·1 answer
  • What is the equation of a circle with a center located at (-3, 4) and a diameter of 14?
    15·1 answer
  • The ratio of boys to girls is 14:17 if there are a total of 7626 students how many boys and how many girls are there ?
    8·2 answers
  • Find the area of this given figure.
    10·1 answer
  • The hypotenuse of a right triangle is 5 meters longer than one of its legs. The other leg is 6 meters. Find the length of the ot
    12·1 answer
  • 8. Patrice and Don buy a home for $92,000. The property tax rate is$39.50 per $1,000 of assessed value. The assessment rate is 4
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!