You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:7 + 11x
Step-by-step explanation: you add your letter and number that were in the brackets the since 7 has no number the equation would end and become 7+11x
5(2x - 4) = 45
10x - 20 = 45
10x = 45 + 20
10x = 65
x = 65/10 reduces to 13/2 or 6 1/2
Answer:
$51
Step-by-step explanation:
do 13*3 because of the 2 kids and the adult then add 12 because of the snacks
hope this helps
Answer:
I=prt,,60=400*0.05t,,t=3 ..................
this is what i got i hope it is use full to you <3
Step-by-step explanation: