1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali [406]
3 years ago
12

How to multiply 5.9 × 36

Mathematics
1 answer:
vazorg [7]3 years ago
6 0
To multiply 36*5.9 one way of doing it without a calculator and in a way that I can show you here you can do. 5.8*36 is the same as saying 36+36 5.9 times so we can first off take 36*5=180 and then to find are .9 part of 36 we would have to take 36*.9=32.4 so now we take 180+32.4=212.4 and that is are end answer.

Enjoy!=)
You might be interested in
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Which expression shows the result of applying the distributive property to 7(x + 1 Which expression shows the result of applying
Lunna [17]

Answer:7 + 11x

Step-by-step explanation: you add your letter and number that were in the brackets the since 7 has no number the equation would end and become 7+11x

3 0
3 years ago
5(2x-4)=45find what x equals
il63 [147K]
5(2x - 4) = 45
10x - 20 = 45
10x = 45 + 20
10x = 65
x = 65/10 reduces to 13/2 or 6 1/2
3 0
3 years ago
Aubrey is going to see a movie and is taking her 2 kids. Each movie ticket costs $13 and there are an assortment of snacks avail
iren [92.7K]

Answer:

$51

Step-by-step explanation:

do 13*3 because of the 2 kids and the adult then add 12 because of the snacks

hope this helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lily just paid off a $400 loan. She had to pay $60 in interest at a simple annual interest rate of 5%. How many years did Lily h
SCORPION-xisa [38]

Answer:

I=prt,,60=400*0.05t,,t=3 ..................

this is what i got i hope it is use full to you <3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I want to make sure of my answer is right?
    15·1 answer
  • Does a function have to be linear
    5·1 answer
  • Which are examples of non-statistical questions? Questions Question 1 What is Sasha's favorite movie? Question 2 What is Stacey'
    5·2 answers
  • What is the slope of the line on the graph?
    9·1 answer
  • 50% of a number is 32 <br> what is the number
    8·2 answers
  • Im doing a test and I dk how to do any of the math there's ten questions anyone down to help? id really appreciate it and I can
    8·1 answer
  • Someone please help me by tonight I'm trying not to fail math. Also I will Brainliest if you help me get the right answer please
    6·1 answer
  • A cheetah can run 70 miles per hour.what is this speed in feet
    13·1 answer
  • A
    6·1 answer
  • Of the following three statements, choose the best option and write a viable argument showing how it is reflected by the cost fu
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!