Answer:
1.5 bananas.
Step-by-step explanation:
1.5 x 2 = 3
Answer:
40.92
Step-by-step explanation:
hope this helps
Answer:
4 or -625x^4 (Just in case I misunderstood)
Step-by-step explanation:
The degree is always the power of something. Since -5x has a power of 4, its degree is 4.
Just in case I misunderstood the question, I will solve it another way that I think you meant. (-5x)^4 is -5^4 times x^4.
-625 times x^4 is -625x^4.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce