1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
6

Simultaneous equation Find x and y 2x+y=5 X+3y=5

Mathematics
2 answers:
snow_tiger [21]3 years ago
6 0
x+3y=5 \ =>\boxed{x=5-3y} \\\\ 2x+y=5 \\\\ 2(5-3y)+y=5 \\\\10-6y+y=5 \\\\ -5y=5-10 \\\\ -5y=-5 \ |:(-5) \\\\ \boxed{y=1} \\\\ x=5-3*1 \\\\ x=5-3 \\\\ \boxed{x=2}
dlinn [17]3 years ago
4 0
Elimination\ method:\\  \left\{\begin{array}{ccc}2x+y=5\\x+3y=5&|multiply\ both\ sides\ by\ (-2)\end{array}\right\\+\left\{\begin{array}{ccc}2x+y=5\\-2x-6y=-10\end{array}\right\ \ \ |add\ sides\ of\ the\ equations\\------------\\.\ \ \ \ -5y=-5\ \ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ (-5)\\.\ \ \ \ \ \ \ \boxed{y=1}\\\\substitute\ the\ value\ of\ y\ into\ one\ of\ the\ equations\ (\#2)\\\\x+3\times1=5\\x+3=5\ \ \ \ \ \ |subtract\ 3\ from\ both\ sides\\\boxed{x=2}\\\center\boxed{Answer:x=2\ and\ y=1\to(2;\ 1)}
You might be interested in
3 people have 2 bananas to share how much banana does each person get​
BARSIC [14]

Answer:

1.5 bananas.

Step-by-step explanation:

1.5 x 2 = 3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 124 decreased by 67%
inysia [295]

Answer:

40.92

Step-by-step explanation:

hope this helps

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the degree of the term -5x to the power of 4
marysya [2.9K]

Answer:

4 or -625x^4 (Just in case I misunderstood)

Step-by-step explanation:

The degree is always the power of something. Since -5x has a power of 4, its degree is 4.

Just in case I misunderstood the question, I will solve it another way that I think you meant. (-5x)^4 is -5^4 times x^4.

-625 times x^4 is -625x^4.

5 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
I dont get this at all pls help
saul85 [17]

Answer:

its B i think

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr. Jones waffle recipe uses 3/4 cups of milk to make 8 waffles how many cups of milk should be used to make 24 waffles?
    9·1 answer
  • Three other samples were taken using the same confidence
    10·1 answer
  • Someone please help me
    7·1 answer
  • Use the general solution to solve 5 – 6x = 8x + 17.
    13·2 answers
  • A bag of jellybeans has 20 watermelon jelly beans, 45 sour apple jelly beans, 30 orange jelly beans and 5 cotton candy jelly bea
    6·1 answer
  • Uh i need help asap lol..
    9·2 answers
  • 4. If 3x − 1 = 11, the 2x = ?<br> a. 20/3<br> b. 2<br> c. 4<br> d. 8<br> e. 72
    14·2 answers
  • Solve for z<br> 3z-5+2z=25-5z
    14·2 answers
  • What are the two pieces of information needed to write an equation, in slope-intercept
    7·2 answers
  • Heres my question: A water park keeps track of the number of times each visitor goes down water slides during their visit . The
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!