1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
3 years ago
14

1) 5(h + 9) = 55 Distribute _____ to everything in parentheses.

Mathematics
1 answer:
NikAS [45]3 years ago
8 0
9 + h = 55/5
9 + h = 11
11 - 9 = h
2 = h

The opposite of addition is subtraction, Subtract 9 from both sides, The opposite of multiplication is division, divide both sides by 5 is the first step, and final answer is h = 2.
You might be interested in
There are 11 reams of paper in a case. How many total reams of paper are in 12 cases?
s2008m [1.1K]
Formula is:
Number of reams per case x number of cases

11 x 12 = 132 reams
8 0
2 years ago
Solve q-7 5/6=6 1/2 pllllleeeaassee
maw [93]
Q - 7 5/6 = 6 1/2
q = 6 1/2 + 7 5/6
q = 13/2 + 47/6 / multiply 13/2 by 3
q = 39/6 + 47/6
q = 86/6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mariah worked for 3 hours and earned a total of $28.50 Which equation can be used to find r the amount of money Mariah earns an
bixtya [17]
Mariah earn 9.5 an hour
3 0
2 years ago
Hi everyone how is your day going so far?
julia-pushkina [17]

Answer:

Good! How is yours?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please!!!!!!!
salantis [7]

Answer:

It is increasing from -1 to 1.

It is decreasing from negative infinity to -1, then decreases again from 1 to positive infinity.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A long way to get the answer to 783÷5.
    5·2 answers
  • Write a function rule for the area of a rectangle whose length is 7
    14·1 answer
  • You will have 27 points if you can help me with this please!!!!
    15·2 answers
  • (3x + 5)(3x – 6)<br> 18x – 6<br> 9x² – 3x - 30<br> 9x? 334 – 30<br> 6x - 1
    8·1 answer
  • A bowl contains 9 red balls and 9 blue balls. A woman selects balls at random without looking at them.
    13·1 answer
  • a 96 ounce container of orange juice costs $4.80. at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate
    5·1 answer
  • A wooden crate in the shape of a cube has a volume of 1
    7·2 answers
  • A 22 inch TV costs $140. <br> It is on sale for 20% off.<br> How much will you save?
    12·2 answers
  • The number of calories in a muffin is directly proportional to the amount of sugar in the muffin. If a 200 calorie muffin has 50
    15·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form that describes the line with a slope of 4 and y-intercept of 1
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!