1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
3 years ago
9

How to use permutations and combinations?

Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
8 0
You use permutations<span> for lists where the order matters; and use </span>combinations<span> for groups where the order doesn't matter.</span>
You might be interested in
a car needw fixing and abe can fix it for $70 per hour with a $130 part, but gabe can fix it for $80 an hour with a $40 part. ho
Zolol [24]
70 + 130 = 200
This would be Abe’s one hour of work and the part
80 + 80 + 40 = 200
This would be Gabe’s two hours of work and the part
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppppppppppppppppppppplppoooooo
Komok [63]

Answer:

hope it helps you plz mark me brilliantest

Step-by-step explanation:

B

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ASAP!! Each​ month, your phone company charges you a fee of 10 cents per minute as well as a service fee of ​$2.95 W
Trava [24]
The answer is Y= 2.95-10x
4 0
3 years ago
Find the product and explain the process and reasoning. 0.79 x 3.7
LenKa [72]

++++++++++++++++++++++

7 0
3 years ago
Ken saves $140 per month. If this is 2.5% of his monthly income, how much does he earn per month?
frozen [14]
Multiple $140 with 100% and divide the result with 2.5%
the answer is 5,600
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jodie bought some shirts for $6 each. Marge bought some shirts for $8 each. The girls spent the same amount of money on shirts.
    12·2 answers
  • There are 9 computers and 72 students. What is the unit rate of students to computers? pleaase help meee
    12·2 answers
  • you want to buy three loaves of bread that cost $1.50 each and a jar of peanit butter that $4. a jar of jelly is $2.75, but you
    7·2 answers
  • How many ounces of honey dew melons are needed to make 400 ounces of fruit salsa using a ratio of 8 ounces to make 32 ounces of
    6·1 answer
  • Find the value of the x for the following 5x - 7 = 18
    11·2 answers
  • For f (x) = 3x +1 and g(x) = x^2-6, find (g/f)(x)
    8·1 answer
  • A triangle has two sides that measure 2.5 cm and 16.5 cm. Which could be the measure of the third side? A. 5.5 cm B. 12.5 cm C.
    14·1 answer
  • Which formula would be used to find the measure of angle 1?
    8·1 answer
  • Joshua is driving to visit his friend who lives 165 miles away. He has driven 25 miles, and now he hopes to drive 40 miles per h
    11·2 answers
  • 4. Find the volume of the rectangular prism.<br> 16 cm<br> 6 cm<br> 12 cm
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!