1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
4 years ago
13

Mr. Jenkins is going to buy museum tickets for a class trip. The museum director gives him the following prices:

Mathematics
1 answer:
ra1l [238]4 years ago
5 0
For answer a the price will be the same because it's $125 for every 10 tickets
You might be interested in
Find the slope of the line that passes through (10,-8) and (1, 12).
dem82 [27]

Answer: M= slope

M= -2 2/9

Step-by-step explanation:

M= the change in y over the change in x so you would do -8 -12 over 10-1 which would give you -20 over 9 which is simplified to your answer which is -2 2/9

6 0
3 years ago
I need help answering this one
aniked [119]
I already a seed you when you asked this the first time. The answer is 3.
You multiply both sides by 50 and then you get this
(In the picture)
3 0
3 years ago
If -3x–7 =23 then 6x=?
vovangra [49]

Answer:

6x = -60

Step-by-step explanation:

-3x - 7 = 23

-3x = 30

x = -10

6(-10) = -60

8 0
3 years ago
How many pairs of triangles appear congruent?he triangles may overlap
olga_2 [115]
There are 4 pairs of overlapping triangles that I can see that are congruent. Two pairs share vertically opposite angles.
One more pair have right angles at the bottom of the rectangle. 
One other pair have right angles at the top of the rectangle. 
6 0
3 years ago
Angie feeds her cat 1/4 cup of food each day. there are 6 cups of cat food in the bag. how many days will the bag of cat food la
ExtremeBDS [4]

The bag of cat food will last for 24 days.

(6 divided by .25 is 24.)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I want someone explain me please
    6·1 answer
  • Raymond bought 3/4 of a dozen rolls. How many rolls did he buy? Also, (another question) Jonathan rode 1.05 miles on Friday, 1.5
    6·2 answers
  • Summerschool help part 2
    13·1 answer
  • Help me with number 3
    5·1 answer
  • Which rational number is the greatest 0.55 0.6 9/20 1/2
    5·2 answers
  • Ill mark branliest :) ♥♥
    13·1 answer
  • Sam had $145 to spend on six books after buying them he had $13 how much did each book cost
    6·1 answer
  • If the expression 5+2x was evaluated for x=4 its value would be
    8·1 answer
  • In right triangle ABC shown below, what is the<br> length of BC?
    12·1 answer
  • The temperature outside in Bangor, Maine is 15°F. If the temperature falls 20 degrees, what will the new temperature be?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!