1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
3 years ago
10

Sarah is building a set of four shelves each shelf will have two supports in the shape of right isosceles triangle's each shelf

is 14 inches deep how many square inches of wood will she need to make all of the supports?
Mathematics
1 answer:
Rama09 [41]3 years ago
7 0

Answer:

784 in² of wood

Step-by-step explanation:

Sarah  needs two supports by shelf, and  she will build 4 shelves

then she will need 8 supports

Now each support is a  right isosceles triangle.

Area of a triangle is

A(t)  = 1/2 *b*h      where  b is the base and h is the heigh of the triangle.

A right isosceles triangle has two sides ( base and heigh equals) and in our particular case are equals to 14 in, therefore

A(t)  = 1/2*14*14

A(t)  =  98 in²

Sarah needs 8 pieces of 98 in² she needs

A =  8*98

A  = 784 in² of wood

You might be interested in
How many models of 100 do you need to model 3200 explain
Nataly_w [17]
If you had 1 model and it equaled 100. You then would have 32 to equal 3200, because  32 X 100 = 3200. The answer would be 32 models to get you 3200.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Number 5 all letters anyone? due tomorrow at 8 am
Yuri [45]

Answer:

d.1060

e.140

f.340

g.230

hope it helps

Pls give brainliest

6 0
2 years ago
Solve for x and y simultaneously:<br> X-2y=3<br> 4xsquared-5xy+6y=3
Mkey [24]
X - 2y = 3
<span>4x^2 - 5xy + 6y = 3
lets solve for x the first and substitute in the second:
x = 3 + 2y
4(</span>3 + 2y)^2 - 5(3 + 2y)y + 6y = 3
4(9 + 12y + 4y^2) - 15y - 10y^2 = 3
36 + 48y +16y^2<span> - 15y - </span><span>10y^2 = 3
6y^2 + 33y + 33 = 0
we can solve using the general quadratic formula:
y = (-33 +- </span>√(33^2 - 4*6*33)<span>)/12
</span>y = (-33 +- √(297)<span>)/12
</span>so there are 2 solutions for y:
y1 = (-33 + √(297)<span>)/12
</span>y2 = (-33 - √(297)<span>)/12
</span>pick one and then substitute the y value in the first equation to find x
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the nearest whole percent of 45
kvv77 [185]

Answer:

Step-by-step explanation: 45% based on the way you state the question. 45% is a whole percent.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Emily is making a punch that contains 75% apple juice and the rest ginger ale. The punch has 2 liters of ginger ale.
Flura [38]
For this item, we may let x be the number or liters of apple juice present in the ginger ale. The total volume of the punch then becomes
                                 total volume = 2 + x 
Then, considering that 75% of this is apple juice,
                                  x/(2 + x) = 0.75
                                   x = 0.75(2 + x) = 1.5 + 0.75x
                                          x = 1.5 + 0.75x
Also, for this item, the vaue of x is equal to 6 liters. 
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Tarik has completed 25% of the MAP assessment. If there are 56 total questions on the test. How many has he completed
    9·1 answer
  • Evaluate this exponential expression. 3 • (5 + 4)2 – 42 =
    15·2 answers
  • #9 please help me gang
    10·2 answers
  • Write each number as a product of primes 1. 120 2. 160
    7·2 answers
  • The perpendicular bisector of side AB of triangle ABC intersects the extension of side AC at D. Find the measure of angle ABC if
    6·1 answer
  • Find the measure of each interior angle of the regular polygon.
    15·1 answer
  • Elijiah earn $200 for 8 hours of work. what is the unit rate
    15·2 answers
  • Bruce's hourly wage increased from $12.00 to $13.00. What is the percent of increase?
    13·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST+30 POINTS TO BEST ANSWER!! REMEMBER, FOLLOW DIRECTIONS!!
    7·1 answer
  • The revenue, in dollars, of a company that produces jeans can be modeled by 2x2+17x−175. The cost, in dollars, of producing the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!