1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
5

Numbers 16 && 18 please??

Mathematics
1 answer:
Len [333]3 years ago
3 0
16.

{ (6x^3)/(3x^4)}^2

= (2/x)^2

=(4)/(x^2)

so, option A is correct

18.

option C is the correct one.
You might be interested in
PLS HELP ASAP. IM TIMED
Gelneren [198K]

Answer:

9/17 = .529411...

8/45 = .17777 (the seven repeats)

17/9 = 1.8888 (the eight repeats)

16/90 = .17777 (the seven repeats)

While B and D both equal approximately 1.7. B is the simplified form, So B is the answer

Hope This Helps!         Have A Nice Day!!

4 0
4 years ago
intrastate 70 stretches almost 2 ^ 3 * 5 ^ 2 * 11 miles across the United States. About how many miles long is the interest 70?
marshall27 [118]

(2)^3 * (5)^2 * 11

We use PEMDAS so we have to do the exponents first.

2^3 = 8

5^2 = 25

8 * 25 *11

You then go left to right cause they are all multiplication:

200 *11 = 2200 miles

4 0
3 years ago
What is 0.65 as a percentage
Ksivusya [100]
65 percent thats your answer when you convert the number easy as that<span />
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats 30 times 30 plus 45 minus 456
aleksandr82 [10.1K]
30 times 30 plus 45 minus 456 is 489
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
|-4a+10|=2<br> solving absolute value eqations
Radda [10]

Answer:

a=2,3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What's the REAL square root of pi?
    11·1 answer
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • 2. Solve each given equation and show your work. Tell whether it has one solution, an infinite number of solutions, or no soluti
    13·1 answer
  • A manufacturing company produces 250 units per day currently. The company's goal is to increase the number of units manufactured
    9·1 answer
  • 4.
    9·1 answer
  • My teacher never taught us this so idk how to do it
    10·1 answer
  • Calisto Publishing Co. sells graphic novels and comics to a large retailer for $7.50 per book,
    9·1 answer
  • Please put your FULL explanation and make sure it's correct, PLEASE.
    12·1 answer
  • Given below is the even-number function. Which of the following are equal to E(8)? ALL THAT APPLY PLEASE THERE ARE MULTIPLE RIGH
    12·1 answer
  • How much interest will be earned on a $2000 investment at 8.29% compounded
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!