1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
2 years ago
12

runs 5 laps in 30 minutes, denise runs 4 laps in 20 minutes, paola runs 6 laps in 40 minutes. if they run at a constant rate, wh

o is the fastest runner?
Mathematics
1 answer:
asambeis [7]2 years ago
3 0
Denise is the fastest runner. 40 divided by 6 is 6.666 repeating 30 divided by 5 is 6 and 20 divided by 4 is 5 therefore denise is fastest
You might be interested in
Uma abelha rainha dividiu as abelhas de sua comeia nos seguintes grupos para exploração ambiental: um composto de 288 batedoras
sergeinik [125]

Groups of four for the group of 288 and groups of five for the group of 360

7 0
2 years ago
Round 125.3546 to 1 decimal place
Gekata [30.6K]
There are maybe like 1% of 125.3546
3 0
3 years ago
A model spaceship cost 15.99 before tax the tax on the model spaceship is 8%
marysya [2.9K]

15.99 * .8 = 12.79

15.99 + 12.79 = 28.78

the answer is $28.78 :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 – 3m<br><br> PLS HELP SOMEONE
Natalka [10]

Answer: it's 1 :)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! Brainliest
Mama L [17]

1.301

Explanation:

Given:

\log_a5 \approx 0.699 and \log_a2 \approx 0.301

Note that from the properties of logarithms,

\log_a20 = \log_a(5×4)

\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:= \log_a(5×2^2)

\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:=\log_a5 + \log_a(2)^2

\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:=\log_a5 + 2\log_a2

\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\approx 0.699 + 2(0.301)

\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:= 1.301

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Complete the ordered pair for the equation y = - 7x + 8.
    7·1 answer
  • Pat listed all the numbers have 15 as a multiple. write the numbers in pat's list
    14·1 answer
  • A chef plans to mix 100% vinegar with Italian dressing, The Italian dressing contains 8% Vinegar,
    7·1 answer
  • I think the answer is C is this correct? And if not can I get some help?
    12·1 answer
  • Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)
    10·1 answer
  • On a number line, the surface of a river is marked at −220 feet and the top of a building is marked at +19 feet, where 0 represe
    12·2 answers
  • 7. A shirt marked at $600 is sold at 30% off.
    9·1 answer
  • Escribe con letra 0.00125
    11·1 answer
  • It takes 50 minutes to complete 2 math assignments. How long will it take to complete 5 math assignments?
    12·2 answers
  • Solve 2x + 20 = 6x – 12*
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!