1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sveta_85 [38]
2 years ago
11

A team wishes to purchase 10 shirts of the same color. A store sells shirts in 3 different colors. What must the inventory of th

e store be in order to conclude that there are at least 10 shirts in one of the three colors?
Mathematics
1 answer:
inna [77]2 years ago
3 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP !!!!!!!!!! I'LL GIVE BRAINLIST!!!!!!
aleksandr82 [10.1K]
It is 189 the answer
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
iris charges a fee for her consulting services plus an hourly rate that is 1 1/5 times her fee on a 7 hour job and iris charged
Veronika [31]
Based on the given problem above, here is the solution.
Given: Iris's charge: 470
           1 1/5 times her fee: additional hourly rate
           ? = fee for an hourly rate
What we need to do first is divide 470 by 7 hours, so 470/7 = 67.143/hour.
So Iris's per hour is 67.143 without the additional rate.
Now, let's look for the 1 1/5 of 470. 1 1/5 is equal to 1.2. So 470 x 1.2 = 564.
To get the total fee of her hourly rate, we add 67.143 and 564, so Iris's hourly rate then is 631.143 or 631.14.
5 0
3 years ago
Need this answered quick
melisa1 [442]

95.7942857 pie form hope this is right got it off the internet so yeah



7 0
2 years ago
PLS HELP ME FOR THIS QUESTION
Sergeeva-Olga [200]

Answer: DO you have any options that can help me answer it?

Step-by-step explanation:


6 0
2 years ago
9 packages of grape cost $24 how many packages of grapes can you buy for $8
Leto [7]
Ok. First you have to find the unit rate. Since you can buy 9 packages of grapes for $24, then you can get 1 grape package for $2.6667. If you have $8, you can buy 3 packages of grapes.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An angle is formed by:
    10·2 answers
  • A building that is 100 for tall casts a shadow that makes a 30 degree angle. Approximately how long in feet is the shadow across
    15·2 answers
  • The price of an item has been reduced by 15%. The original price was $93.
    6·1 answer
  • Hamburger Heaven is having a lunch special where customers buy one 3/4 -pound cheeseburger and get one free. If they set aside 3
    10·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to the system of linear equations below?
    9·1 answer
  • £40,000 is invested at 8% p.a. If interest is
    15·1 answer
  • Use PEMDAS to evaluate the expression 24 ÷ 3 + 6 x 4 − 11. 19 21 22 24<br> asap
    7·2 answers
  • I WILL MARK BRAINLIEST
    13·1 answer
  • (1 out of 5 parts) please help &gt;3
    10·1 answer
  • Sarah wants to buy carpet for a square room with an area of 400sq ft.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!