1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
HACTEHA [7]
2 years ago
9

John and Ariana bought school supplies, John spent $10.65 on 4 notebooks and 5 pens. Ariana spent $7.50 on 3 notebooks and 3 pen

s. What is the cost of 1 notebook and what is the cost of 1 pen?
Mathematics
1 answer:
timurjin [86]2 years ago
8 0

Cost of 1 notebook is $ 1.85 and cost of 1 pen is $ 0.65

<h3><u>Solution:</u></h3>

Let "a" be the cost of 1 notebook

Let "b" be the cost of 1 pen

Given that John spent $10.65 on 4 notebooks and 5 pens

cost of 1 notebook x 4 + cost of 1 pen x 5 = 10.65

4a + 5b = 10.65 ------ eqn 1

Given that Ariana spent $7.50 on 3 notebooks and 3 pens

3a + 3b = 7.50 ----- eqn 2

Let us solve eqn 1 and eqn 2 to get the values of "a" and "b"

Multiply eqn 1 with 3

12a + 15b = 31.95  ---- eqn 3

Multiply eqn 2 with 4

12a + 12b = 30 ------ eqn 4

Subtract eqn 4 from eqn 3

12a + 15b = 31.95

12a + 12b = 30

(-) ---------------------

3b = 1.95

b = 0.65

Substitute b = 0.65 in eqn 1

4a + 5(0.65) = 10.65

4a = 7.4

a = 1.85

Thus cost of 1 notebook is $ 1.85 and cost of 1 pen is $ 0.65

You might be interested in
The graph of h (x) =|x- 10|+ 6 is shown. On which interval is this graph increasing? A. (–∞, 6) B. (–∞, 10) C. (6, ∞) D. (10, ∞)
gladu [14]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

The graph increases when y hits its lowest point and then starts to go back up again. In this case, when x = 10, it starts to go back up again.

7 0
3 years ago
Which correlation does the two-way table suggest?
natima [27]

Answer:

The answer is C.

Hope this helps :)

<em>-ilovejiminssi♡</em>

6 0
2 years ago
PLEASE HELP !!!!!!!!Solve the system of equations using the linear combination method.
vfiekz [6]

Answer:

The solution would be (5, -2)

Step-by-step explanation:

To use this method, start by multiplying the second equation by -1. Then add the two equations together.

9x + 5y = 35

-2x - 5y = 0

------------------

7x = 35

x = 5

Now that we have the value of x, use it to solve either equation for y.

2x + 5y = 0

2(5) + 5y = 0

10 + 5y = 0

5y = -10

y = -2

6 0
3 years ago
12. The width of a rectangle is 16.55 inches. The length of the rectangle is half its width.
zepelin [54]
The answer is D

16.55 divide by 2= 8.275
8.275+8.275+16.55+16.55=49.65
4 0
3 years ago
choose the equation below that represents the line passing through the point (1, −4) with a slope of 1/2. a.) y − 4 = 1/2(x − 1)
Ganezh [65]
Point (1, -4)
Slope=1/2
y=mx+c
y=1/2x +c
-4=1/2(1)+c
-4=1/2+c
c=-4-1/2
c=-4 1/2
y=\frac{1}{2} x- \frac{9}{2}
3 0
3 years ago
Other questions:
  • -20 minus (-5)+(-10)
    10·2 answers
  • Keisha runs 4 miles in 30 minutes. At the same rate, how many minutes would she take to run 10 miles?
    5·2 answers
  • two data sets have similar variabilities. suppose the measures of center of the data sets differ by 4 times the measure of varia
    11·1 answer
  • Mark scored three times as many points as justin.write and algebraic expression to represent the number of points mark scored. e
    8·1 answer
  • Finding the slope <br>(-2,-2) , (11,-10)​
    10·1 answer
  • who can do my algebra hw there are just 4 problems :) will give BRAINLIST. btw i need your sna. or ig​
    13·2 answers
  • Ezpress 3x + 11/x² + 6x + 9<br>as partial fractions,​
    9·1 answer
  • If each dimension of the rectangular prism is doubled, how will its total surface area change?
    14·2 answers
  • Nadia's class took a math test. The median score on the test was 72% and the mean of the test scores was 72%.
    14·1 answer
  • Find all x-intercepts of the function. Express your answer as a list of x-values.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!