1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
3 years ago
9

Write an equation of the line that has slope of -2/3 and passes through the point 6,2

Mathematics
1 answer:
hichkok12 [17]3 years ago
8 0

Answer:

Use the two point formula: y-y¹/x-x¹ = y²-y¹/x²-x¹ to find the equation of a line through two given points.

You might be interested in
5(-42/-7) + (-15) - (-3)​
siniylev [52]

Answer:

2058

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
PLS HELP I DONT UNDERSTAND :( WILL GIVE BRAINLIEST!! +25 POINTS AHHHH
guajiro [1.7K]

Answer:

the anwser is A

Step-by-step explanation:

i understand

very well and i just took that lesson

4 0
3 years ago
Homework: Algebra Re<br> Find the slope and the y-intercept<br> 6x-7y=15
umka21 [38]

Answer:

the slope is 6/7 the y-intercept is (0, -\frac{15}{7})

Step-by-step explanation:

I'm not 100% sure sorry lol.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is -4 - (8) More text
son4ous [18]

Answer:

-12

Step-by-step explanation:

(-4) - 8

Keep Flip Change

Keep

(-4)

Flip

- to +

Change to opposite

8 to -8

Result

-4 + -8 = -12

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Collect the data for our solar system
guapka [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

33

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of 6 consecutive even numbers is 270. What is the second number in this sequence?
    12·2 answers
  • I️ REALLY NEED HELP OHMYGOSH I’D KISS YOU IF YOU COULD ANSWER THIS!! Find the measure of the marked angles.
    7·1 answer
  • On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?
    12·1 answer
  • Who factored 12x^7 correctly?
    9·1 answer
  • If v varies directly as w and v = 8 when w=1/2 find the equation that relate v and w
    14·2 answers
  • Maria rents a bicycle while on vacation. It costs a flat fee of $19.95 plus $5.50 an hour. Maria rents it for 4 hours. What is t
    5·1 answer
  • Which shows the distributive property?
    8·1 answer
  • ► 00:00
    8·1 answer
  • Krutika and Natasha win some money and share it in the ratio 4:3. Krutika gets £7 more than Natasha. How much did they get altog
    11·1 answer
  • The ratio table below shows the relationship between the weight of apples purchased and the total cost of the apples.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!