1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
3 years ago
7

What percent of 137.4 is 96

Mathematics
1 answer:
Svetlanka [38]3 years ago
5 0
When I went to the calculator, I got 70%. Hope it helps.

You might be interested in
Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
Mice21 [21]
Each quart of strawberries is $2.20
6 0
3 years ago
A manufacturer sells a product for $10 per unit. The manufacturer's variable costs are $5 per unit and the fixed cost is $1000.
mixas84 [53]

Answer:

200 units

Step-by-step explanation:

The total income must be at least equal to the costs, and that is:

10*U = 5*U + 1000   Solving for U, which is the amount of units sold per month:

U = 1000/5 = 200 units.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many possible lunches can be made if there are 3 choices for entree and 4 choices for drink?
Lunna [17]

Answer:

12 MULTIPLY AALL THE NO.'S

7 0
2 years ago
Write the equation of the line fully simplified slope-intercept form.​
FinnZ [79.3K]

Answer:

y=-4/10x+ 5 or y=-0.4x+5

Step-by-step explanation:

The formula for slope is y=mx+b. The "m" is the slope, the "x" is constant, and "b" is your y-intercept.

1. Figure out your slope:

Easiest way to do this is by using rise/run. You. take your point to the left and count how many spaces up or down it is from the second point, and then repeat that across the x-axis.

2. Determine whether it is positive or negative

A line with a positive slope is going to be angled upward and a line with a negative slope will be angled downward

3. Find the y-intercept

Simply look at the graph and find where the line crosses the y-axis

4. Plug everything into the equation

Once you do Steps 1-3, just plug everything in and you're done! If you have any questions, feel free to ask!

7 0
2 years ago
Corinne is making a juice drink from pineapple juice and orange juice
tia_tia [17]
£30.08+£40

£70.08 is the answer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the figure M angle 11=62 and M angle 14=38 find the measure of each angle. tell which postulate or theorems you used
    10·2 answers
  • Maria will spin the arrow on the spinner 2 times. What is the probability that the arrow will stop on the same letter twice? 19
    6·1 answer
  • Please help!! Been trying for so long the way my teacher taught it, but cannot get right answer.
    15·1 answer
  • PLZ HELP ASAP SOLID GEOMETRY
    7·2 answers
  • How do you do this?? I don’t understand at all
    9·2 answers
  • Can SOMEONE HELP ME?????
    7·1 answer
  • Represent the amount four tenths in four different ways
    13·2 answers
  • Equivalent to(3-5b)2
    14·1 answer
  • FORST WILL BE MARKED THE BRAINLIEST
    14·2 answers
  • You can also put A. B. C. or D.<br><br>​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!