1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weeeeeb [17]
3 years ago
7

a bird that was perched atop a 15 1/2 foot tree dives down six feet to a branch below. How far above ground is the bird new loca

tion
Mathematics
2 answers:
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
6 0
9 1/2 feet above the ground
Vesna [10]3 years ago
3 0

15.5-6=9.5

The bird is 9.5 feet above ground

You might be interested in
Please help!
frosja888 [35]

a. The center of the circle will be the coordinate point of the marked point inside the circle.

center: (3,-5)

The radius is the distance between the center and any point on the circle.

radius: 4 units

b. standard form for circles: (x-h)²+(y-k)²=r² where (h,k) is the center

standard form: (x-3)²+(y+5)²=16

c. Simplify equation in standard form to get general form.

(x-3)²+(y+5)²=16

x²-6x+9+y²+10y+25=16

general form: x²+y²-6x+10y+18=0

Hope u find this useful!

7 0
4 years ago
My little brother spent $5 on comic books and magazines. He bought 4 items. If comic books
Eva8 [605]

Answer: He bought 1 magazine and 3 comic books.

Step-by-step explanation: If comic books cost $1 and magazines cost $3, the equation for the problem should look like this: 2(m) + 1(c) = 5, since you know that the brother spent $5 in total. "m" represents the number of magazines purchased while "c" represents the number of comic books purchased. If you plug in 1 for "m" and 3 for "c", the equation would be true and would equal a total of $5. Also, 1 magazine and 3 comic books would mean that the little brother did, in fact, purchase 4 items.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of a number and 4
daser333 [38]

Answer:

There could be many answers, please be more clearer.

4 0
3 years ago
Hey um i really need help i tried to do it but i couldn't do it
kenny6666 [7]

Answer:

ok i dnt know but

Step-by-step explanation:

go to        https://mathsolver.microsoft.com/en/solve-problem/2%20%60left(%20y-3%20%60cdot%20%204%20%20%60right)                if it dnt work try a calculator

7 0
3 years ago
8xy= 2(2x + y) solve for y
STatiana [176]

Answer:  \displaystyle y= \frac{2\text{x}}{4\text{x} - 1}

============================================

Work Shown:

8\text{x}y= 2(2\text{x} + y)\\\\8\text{x}y= 4\text{x} + 2y\\\\8\text{x}y - 2y= 4\text{x}\\\\y(8\text{x} - 2)= 4\text{x}\\\\y= \frac{4\text{x}}{8\text{x} - 2}\\\\y= \frac{2*2\text{x}}{2(4\text{x} - 1)}\\\\y= \frac{2\text{x}}{4\text{x} - 1}\\\\

---------------

Explanation:

The idea is to first get all the y terms to one side. I did this by subtracting 2y from both sides in the third step.

Then factor out y and divide both sides by (8x-2)

Afterward there's the optional steps of simplifying (as shown in the final two steps).

5 0
2 years ago
Other questions:
  • there are 78 tourists going on a sightseeing trip.the tour company's buses hold 12 people each how many buses will they need?
    7·2 answers
  • Really need help with this one!!
    6·2 answers
  • At olivers pizza palace in the six hours they were open they sold the fowling number of pizzas: 55 pepperoni 57 sausage 50 chees
    10·1 answer
  • 11.) the diffrence between 8 and a number
    5·1 answer
  • The Department of Health in the United Kingdom wants to know whether the healthcare system is achieving its goals in Scotland. M
    10·1 answer
  • The formulas for power and work are and , where P is the power, W is the work done, t is the time, F is the force, and d is the
    12·2 answers
  • You estimate that a jar contains 98 marbles. The actual number of marbles is 90. Find a percent of error.
    8·1 answer
  • While hiking, Diego drank 2¼ liters of water. Lin drank 1⅗ liters of water. How much more did Diego drink than Lin?
    15·2 answers
  • Helllpp willl markkkk
    5·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $380 for 18 ft2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!