1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
3 years ago
10

Find the value of f(2) when f(x) = 4x+2

Mathematics
1 answer:
Sloan [31]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is 10

Step-by-step explanation:

f(2) that means the value of x= 2

the substitute x=2 in the 4(2)+2.Replace x with 2

You might be interested in
Can someone please explain to me how to solve this problem?
Svetradugi [14.3K]
Bro that is so easy!!
3 0
3 years ago
What's the area of this shape?
Aliun [14]

Answer:

The area of this shape is 16 square feet.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
PLEASE HURRY!! Which point is located at (-6,-5)?
kirza4 [7]

Answer:

The answer is Point N

Step-by-step explanation:

Nothing more

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bicycle travels 2 1/2 miles in 20 minutes. Determine the miles per hour the bicycle is traveling.
VikaD [51]
50 I think. 2 1/2 times 20 minutes equals 50
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression represents the inverse of the function f(x)=4x
Anton [14]

Answer:

f^{-1}(x) = \frac{x}{4\\}

Step-by-step explanation:

Let y = f(x) and rearrange making x the subject

y = 4x ( divide both sides by 4 )

x = \frac{y}{4}

Change y back into terms of x

f^{-1} (x) = \frac{x}{4\\}

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Hope researches the impact of one variable on another. She graphs the data from her research and sees that the data forms a shap
    11·2 answers
  • 1/2 +2/3=?<br> What's the answer?
    10·2 answers
  • Write 1,390,000,000 in scientific notation?
    8·2 answers
  • Bananas cost .89cents, I have $11.75, how many bananas can I buy?
    8·1 answer
  • Dixon and his little sister Ariadne stand next to each other on the playground on a sunny afternoon. Their mother measures their
    10·1 answer
  • Woody and Jen were paid $60 to paint the garage. Jim started at 8 a.M. And Woody didn't arrive until 10 a.M. The work was comple
    7·1 answer
  • Pls help ASAP I need help on this problem
    7·1 answer
  • What's the Answer? Provide steps please​
    11·2 answers
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • Solve (MAFS.912.A-REI.2.3)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!