1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
9

The watch Bea would like to buy costs $10 less than 2

Mathematics
1 answer:
marin [14]3 years ago
3 0

Answer: Bea has $30 saved

Step-by-step explanation:

Add 10: 50+10=60

Divide by 2: 60/2=30

You might be interested in
What is bigger 2.75 gallons or 12 liters
emmasim [6.3K]
It is 12 liters. 2.75 gallons is approximately 10.41 liters and 12 liters is more than 10.41 liters.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE PLEASE PLEASE HELP!!
Tema [17]
My answer is use a map app like Photomath
8 0
3 years ago
I need your help please​
Bess [88]

56m^2

see the steps from the pic

4 0
3 years ago
Please answer correctly !!!!!!!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!
nikklg [1K]

Answer:

lower price = 3

higher price =11

Step-by-step explanation:

p(x) = -2(x-3) (x-11)

Setting equal to zero

0 =  -2(x-3) (x-11)

Using the zero product property

x-3 = 0   x-11 =0

x=3          x = 11

7 0
4 years ago
Jeremy can row 3/8 of a mile in 1/4 of an hour.
Elza [17]

Answer:

3/2 mph

Step-by-step explanation:

\frac{3}{8} = \frac{r}{4}

cross-multiply: 8r = 12

r = 12/8 or 1.5 mph

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Luci cuts a board that is 3/8 yard long into pieces that are 3/16 yard long. How many pieces does she cut?
    12·1 answer
  • Solve for t. d=−16t^2 +4t
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP !! UPVOTING What is the direct linear variation equation for the relationship?
    12·1 answer
  • If these two shapes are similar, what is the measure of the missing length b?
    9·1 answer
  • Can someone please help to explain this to me? I have been trying to work at it and have spent time watching multiple videos try
    5·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • Please, my whole grade depends on this question!!!
    6·1 answer
  • A culture of bacteria doubles every two hours. If there are 100 bacteria on the first 2 hours,
    15·1 answer
  • What is the solution for 3x =9
    11·2 answers
  • nolan is taking a multiple choice test his grade is given by the equation y=70-2x where y represents his final score and x repre
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!