1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enyata [817]
2 years ago
6

Can any one Simplify (3^1/3)^4

Mathematics
1 answer:
Law Incorporation [45]2 years ago
8 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

1. (3^{1} / 3)^{4}

2. 3^{1} = 3

3. 3 / 3 = 1

4. 1^{4} = 1

You might be interested in
Hugger Polls contends that an agent conducts a mean of 53 in-depth home surveys every week. A streamlined survey form has been i
bonufazy [111]

Answer: 4

Step-by-step explanation: yep

8 0
3 years ago
Which of the following operations could you perform on both sides of the given equation to solve it? check all that apply. 8x -
antiseptic1488 [7]
8x-2x=24+6
6x=30
6x/6=30/6
x=5
3 0
3 years ago
To start a board game, the player who rolls two sixes gets to go first. What is the probability that a player will roll two
Crank

Answer:

1 over 36

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Klio2033 [76]
With what I have to say about the way that you are going on the way back and forth between you and me and I have a
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find three consecutive odd integers such that 5 times the sum of all three is 42 more than the product of the first and second i
maxonik [38]
The three integers are x, x+2, x+4

5(3x+6)=42+x(x+2)
15x+30=x^2+2x+42
x^2 - 13x +12=0
(x-12)(x-1) = 0
x = 12 or 1
since the integers have to be odd we exclude 12

integers are 1,3,5
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you reflect over y axis
    5·2 answers
  • I need this answers asap​
    15·1 answer
  • Solve for x: <br> 4^x + 6^x = 9^x
    15·2 answers
  • Which value of x is a solution to the inequality 4x-3&lt;5x+6
    7·1 answer
  • What is the slope of the linear equation: y=-5x+6
    10·1 answer
  • One kilogram of cheese costs £6.60 how much would 200g cost?
    5·1 answer
  • Nora makes $3000 a month. If she spends 10% of that on clothes each month, how much does she spend on clothes?
    5·1 answer
  • Graph for f(x)=6^6 and f(x)=14^x
    5·1 answer
  • For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *
    8·1 answer
  • Pendulum A is 20 cm long and has a 5 g mass on it. Pendulum B is 30 cm long and has a 10 g mass on it. Which one has a faster pe
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!