1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
14

Fifteen tickets cost $193.75. What is the average cost of each ticket?

Mathematics
2 answers:
kap26 [50]3 years ago
7 0
About $12.91 because you divide 193.75 by 15 and you will get your answer
defon3 years ago
6 0
You can divide cost/amount to find the unit rate. 
193.75/15
Rounded up, the answer is $12.92 for 1 ticket. Which is the average cost. Rounded down it's $12.91.

Hope this helped!
You might be interested in
What part of the circle is shown in purple?
schepotkina [342]

Answer:

Radius

Step-by-step explanation:

I know the answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the probability that the selected consumer is 35–55 years old or likes crunchicles?
Tju [1.3M]

The probability that the selected consumer is 35–55 years old or likes Crunchicles is 0.444.

Number of people who liked Crunchicles = 121

Number of people who are 35 - 55 years of age = 120

Number of people who are 35-55 years of age or like crunchicles = 121 + 120 - 19

The probability that the selected consumer is 35–55 years old or likes Crunchicles = 222/500 = 0.444.

8 0
3 years ago
A company that manufactuers small canoes has a fixed cost of $14,000. It cost $40 to produce each canoe. The selling price is $8
vesna_86 [32]

Answer:

The company manufactures about 350 canoes, obtaining $ 28,000 after selling them all.

Step-by-step explanation:

Given that a company that manufactures small canoes has a fixed cost of $ 14,000, and it cost $ 40 to produce each canoe while the selling price is $ 80 per canoe, to determine the number of canoes that the company produces and the amount of money it makes after selling them, the following calculation must be carried out:

14/000 / 40 = X

350 = X

350 x 80 = 28,000

Thus, the company manufactures about 350 canoes, obtaining $ 28,000 after selling them all.

3 0
3 years ago
Two similar rectangles are shown. Which statement is true?
aniked [119]
There are no triangles shown. What triangles?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Darnell went to the movies with his friends. The movie started at 2:35 pm and lasted 1 hour and 45 minutes. What time did the mo
gregori [183]
4:20. 2:35+ an hour is 3:35+45 minutes is 4:20
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If the solutions of a quadratic equation are x = 7 and x = -5 write the possible trinomial these solutions could have derived fr
    15·1 answer
  • What's (20 Times 18) Times 5
    13·1 answer
  • 3x ^+6=3^4 please help me
    14·1 answer
  • How do you solve X for this
    14·1 answer
  • What is the median of the ages 17,16,13,12,10
    7·2 answers
  • Witch is grater 3/4 or 11/16 ??
    11·1 answer
  • Match the x-coordinates with their corresponding pairs of y-coordinates on the unit circle.
    5·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE WRITE A EQUATION OF THIS LINE!!
    14·2 answers
  • Math slope helpppp meeee
    14·1 answer
  • Find the slope given the coordinate points.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!