1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
8

A used game cost $8. A new game costs 7 times more. how much does a new game cost?

Mathematics
2 answers:
Kisachek [45]3 years ago
8 0

$56 because if you multiply 8 times 7 you get 56


a_sh-v [17]3 years ago
4 0
The new game would cost 56 dollars because eight times seven equals 56. So then your answer would be 56$.
You might be interested in
The images are titled A, B, and C from left to right. Choose all that are considered functions.
mr Goodwill [35]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Is this statement true or false?
Galina-37 [17]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Renters probably aren't going to rent to you if you have a poor credit history.

hope this helps, brainliest appreciated!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me please,Thanks
maxonik [38]
<span>Anna learns in her science class that the human eye blinks an average of 4,200,000 times a year. What is this number expressed in scientific notation?</span>
6 0
3 years ago
Which of these is equal to cos 19°? A) sin 71° B) sin 81° C) cos 71° D) cos 81°
Over [174]
Cos α = sin (90-α) so cos 19 = sin 90-19 = sin 71
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose f varies directly as g, and f varies inversely as h. Find g when f = 12 and h = 10, if g = 198 when h = –11 and f = –6.
sattari [20]

Answer:

360

Step-by-step explanation:

f varies directly as g

f = kg  where k is the constant of variation

f varies inversely as h

f = kg/h

We know g = 198 when  h = –11 and f = –6.  Substituting in

-6 = k*198/(-11)

-6 =k*(-18)

Dividing each side by -18

-6/-18 = k*-18/-18

1/3 =k

Our equation is

f = 1/3 g/h

Letting  f = 12 and h = 10

12 = 1/3 g/10

Multiply each side by 10

12*10 =1/3 g/10*10

120 = 1/3 g

Multiply each side by 3

120*3 =1/3 g *3

360 =g

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 5(x+y) use the distributive property
    6·2 answers
  • Sarah opens a savings account that has a 2.75% annual interest rate, compounded monthly. She deposits $500 into the account. How
    9·1 answer
  • 2/3 - 4/9x + 1 = 2 7/9<br><br> By the way, those are fractions and mixed numbers<br><br> Solve x
    11·2 answers
  • HELP pleasee and ty to whoever does!!
    9·1 answer
  • Last week Isaiah and his roommates ate 3/8 of a carton of yogurt, and this week they ate
    11·1 answer
  • Given triangles ABC and DEF. What is the simplest transformation that could produce triangle DEF from triangle ABC?
    6·2 answers
  • I need help with this math problem plz help and plz explain your answer​
    5·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • Math problem 8/3+(-9/4)​
    11·2 answers
  • What is the order of the angles from largest to smallest?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!