1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
10

A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
Bas_tet [7]3 years ago
7 0

Answer:

$5.20

Step-by-step explanation:

A dozen is 12, so multiply by two.

2.60 * 2 = $5.20

frutty [35]3 years ago
5 0

Answer:

5.20 for 12

Step-by-step explanation:

2.60 for 6

2.60*2=12

5.20 for 12

You might be interested in
Find the surface area of a square pyramid with base edges of 5 cm and a slant height of 3 cm
andre [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Hurry plzzzz i need help!!! 20 points. Describe the graph of the function.
Aleksandr [31]
X equals negative 2. It says i need to write at least 20 characters so ignore this part, its nonsense :)
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Tommy waves 45 kg Jamil Woods 53 kg what is the combined weight of the two boys in grams?
Nikolay [14]

Answer:

109,000

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g

45 + 63 = 109

109 x 1000 = 109000

5 0
3 years ago
Please help please please
Murrr4er [49]
2 pages per hour.

the fractions can be turned to decimals easily, 4/5 is 0.8 and 2/5 is 0.4 . divide those decimals together and you get 2.
4 0
3 years ago
3x-10&gt;4+7x-3<br><br><br> Please explain.
larisa [96]

3x-10>4+7x-3

3x-10>1+7x

-4x-10>1

-4x>11

x<-11/4

Hope Your Thanksgiving Goes Well, Here's A Turkey

-TheKoolKid1O1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Wich pair of equations below represents perpendicular lines? <br><br> Please!!!
    7·2 answers
  • A middle school took 125 students on a field trip to the zoo. Of the 125 students, 30% had never been to a zoo before. Which of
    10·2 answers
  • Write an addition expression to describe the situation. Then find the sum and explain its meaning.
    8·2 answers
  • Which scale has a scale factor of 1/18? a. 3 in = 6 ft c. 3 in = 54 ft b. 6 in = 9 ft d. 6 in = 6 ft
    13·2 answers
  • Describe the relationship between the two quantities. Distance traveled by car; Amount of gas in the car.
    11·1 answer
  • What is the sales tax on a painting priced at $280 if the sales tax rate is 7.1%?
    5·1 answer
  • (01.02 LC)
    5·1 answer
  • Evaluate and reduce:<br> 12 + (12)<br> Enter the number that belongs in the<br> green box.<br> [?]
    14·1 answer
  • I don't get this help I'm in 5th :(
    15·2 answers
  • Greg deposited $4000 into an account with a 9.8% annual interest rate, compounded semiannually. Assuming that no withdrawals are
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!