1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
2 years ago
10

A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
Bas_tet [7]2 years ago
7 0

Answer:

$5.20

Step-by-step explanation:

A dozen is 12, so multiply by two.

2.60 * 2 = $5.20

frutty [35]2 years ago
5 0

Answer:

5.20 for 12

Step-by-step explanation:

2.60 for 6

2.60*2=12

5.20 for 12

You might be interested in
What number can I put in the denominator?<br> 1<br> 8<br> 7
Zigmanuir [339]

Answer:

The LCD denominator is 1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
|x+5|+20=4 Needs to show work on how you came up with the answer.
arlik [135]

Answer:

No solution

Step-by-step explanation:

So we have the equation:

|x+5|+20=4

First, subtract 20 from both sides:

|x+5|=-16

Now, we can stop. Recall that absolute value will always <em>always</em> give a positive answer.

Since this equals -16, this means that there is no solution.

And we're done!

5 0
3 years ago
Need help! Not sure what exactly is going on here!
marishachu [46]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
WHICH IS THE CORRECT ANSWER ?!
alex41 [277]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

when you calculate in calculator putting all given values it will give 17/8

hope you liked it

8 0
2 years ago
Find the measure of angle b 59=b​
IRISSAK [1]

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The outlier, 78, is removed from the data set shown. 23, 23, 25, 27, 34, 34, 35, 41, 45, 45, 78 How does this affect the range?
    5·1 answer
  • A team is excavating an archeological site. The original plan was to excavate a rectangular area 35 ft long
    12·1 answer
  • PLEASE HELP! The ticket price for a concert at a historic music hall includes $6.40 for the concert, $4.80 for the program, and
    11·1 answer
  • Solve for a. 5a2=320
    9·2 answers
  • Which of the following is not approximately equivalent to one of the metric units: 1 kilometer, 1 meter, 1 kilogram, or 1 liter?
    8·1 answer
  • Write two integers which are smaller than -5 but their difference is -5 ​
    5·1 answer
  • Find the missing lengths of the sides
    10·2 answers
  • Faye has a drink with 120 milligrams of caffeine. Each hour, the amount of caffeine in her body will be 80% of the amount from t
    8·2 answers
  • THere are 60 dogs in the park. 20% of them are golden retrievers. How many golden retrievers are there in the park? Use a propor
    14·1 answer
  • If f(x) = 9x -2 and g(x) =-2x?, what is the value of f(4) - 9(4)?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!