1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
15

The graph shows the amount of money paid when purchasing bags of peanuts at the zoo:

Mathematics
1 answer:
abruzzese [7]3 years ago
7 0

Answer:

dive the cost by the number of bags for each dot:

4 / 1 = 4

8 / 2 = 4

12 / 3 = 4

This means each bag cost $4

The equation would be Y = 4X, because you would multiply each bag bought (X) by $4 to get the total cost (Y).

Step-by-step explanation:

BRAINLYIS TPLS

You might be interested in
36 miles per 6 gallons
stepladder [879]
6 m.p.g if that's the type of question your referring to...

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this?​
Ivahew [28]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

6^2+4^2=52

7^2=49

49 is not equal to 52, so no it is not a right triangle

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a statement of equality?
Tju [1.3M]

Answer:

the equality between A and B is written and pronounced A equals to B

7 0
3 years ago
(xy + 2x2y – x2 + 6x3) – (2xy – 6x2y + 4x2 – 6x3) – ( – 2x3 + x2y) + ( – x3 + 4xy + 3x2y – 2x2)
Mazyrski [523]

Answer: =-2(xy-6y-5)

Step-by-step explanation: multiply -(2xy-6 x 2y+ 4 x 2 -6 x 3) remove the parenthesis -2xy + 12 y - 8 +18 calculate -2xy+12y-8+18 factor the expression -2xy + 12y + 10 solution -2 (xy- 6y-5)

3 0
3 years ago
What is a common denominator for 5/12 and 2/9
hram777 [196]

because the denominator is on the bottom, you have to find a number which both 12 and 9 can be divided by. In this case the only answer that isn't a decimal is 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jamal wants to buy a gift for a friend. He opened his piggy bank to find 3 one-dollar bills, 4 five-dollar bills, 7 ten-dollar b
    12·2 answers
  • Given the information below, match the following items.
    14·2 answers
  • Como puedo resolver este binomio <br> (10-m)3
    11·1 answer
  • What is the retail price of a shirt that has a wholesale price of $12 and is marked up by 60 percent?
    8·2 answers
  • How can I solve this polynomial (x^4+4x^3-x-4)/(x^3-1)
    6·1 answer
  • If its 11:45 in 2 1/2 hours what will it be
    14·1 answer
  • A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
    10·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the point (-4,-6) and is
    12·1 answer
  • Pattern A follows the rule "subtract 3" and Pattern B follows the rule "subtract 4." Pattern A 20 17 14 11 8 Pattern B 24 20 16
    14·1 answer
  • HELP PLEASE I really don’t understand it
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!