1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
3 years ago
10

Last year amusement park received 236,758 visitors it was open every day of the year but 7 Holliday’s what was the average numbe

r of visitors to the park per day
Mathematics
1 answer:
evablogger [386]3 years ago
6 0

Answer:

An average of 661 people per day.

Step-by-step explanation:

1. 365-7= 358

2. 236,758/ 358= 661.3351

3. Round to 661

You might be interested in
Please answer all three questions for full points.​
ludmilkaskok [199]

Answer:

Step-by-step explanation:

1. a) vertical stretch by a factor of 5 and

  e) reflection over x-axis

2. c) reflection over the y-axis

   e) horizontal shift to the right 4 units

3. c) horizontal shift

5 0
2 years ago
Solve <br> (6x + 5) - (x + 3)
Pie

Answer:

5x+2

Step-by-step explanation:

6x-x=5x and 5-3=2

so 5x+2 is the answer.

4 0
3 years ago
Round your answer to two decimal places log 6e
Andru [333]

Solution: We know that e is numerical constant and is equal to 2.71828.

Therefore log( 6 x 2.71828) = 1.21

4 0
2 years ago
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offe
anastassius [24]

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound

The amount she's supposed to buy it is

1.80 × 12.5 = $22.5

She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved

$22.5 - $21.25 = $1.25

the amount she saved per pound is

1.25/12.5 = $0.1 per pound

5 0
3 years ago
Erica measures the mass of a steel ball several different times. If Erica's results are highly precise, this must mean that A. m
Delvig [45]
C, her results are very close to one another

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Justin has 34 quart of cranberry. if you divide the juice into glasses that hold 18 quart how many classes can justin fill?
    6·1 answer
  • How do you work out this math problem?? 2+2x-5=5(x+3)
    15·2 answers
  • Find the simple interest.
    10·1 answer
  • What is the equation, in point-slope form, for a line that goes through ​ (2, −6)(2, −6) ​ and has a slope of ​ −34−34 ​ ?
    8·1 answer
  • What is the standard deviation of the following data? If necessary, round your answer to two decimal places. 9, 10, 10, 8, 7, 11
    13·1 answer
  • Question 8 (1 point)
    7·1 answer
  • The dimensions of a box are x, 2x, and 3x. Each dimension is increased by 3. Calculate the volume of the box.
    5·2 answers
  • Find the value of each variable
    11·1 answer
  • I need help with my math, please?
    5·1 answer
  • Need help with this dividing whole numbers thing
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!