1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
7

Find the slope of each line. through (-2,7) and (4,1)

Mathematics
2 answers:
Softa [21]3 years ago
8 0

1-7=

-6

4-(-2)=

6

-6/6=

-1

The slope is -1

Virty [35]3 years ago
6 0

the answer would be 3 I believe

You might be interested in
Solve for the indicated variable 3x - y = 10; y
VashaNatasha [74]

Answer:

y = 3x - 10

Step-by-step explanation:

Starting with 3x - y = 10, add y to both sides:

3x = 10 + y

Then subtract 10 from both sides:

3x - 10 = y

If you switch the sides of the equation, it can also be written as:

y = 3x - 10

7 0
3 years ago
Need help ASAP !!!!<br> Solve for y
GarryVolchara [31]

Answer:

y=8.94

Step-by-step explanation:

use the formula: a^2+b^2=c^2

64+y^2=144

y=\sqrt{80}

or y=8.94

8 0
3 years ago
Eddie's Evergreens sells Christmas trees and wreaths. Trees cost 3 dollars more than 4 times the price of each wreath. It costs
kari74 [83]

Answer:

W = 16

T = 67

Step-by-step explanation:

Represent trees with T and wreaths with W

Given

T = 3 + 4 * W

2 * W + T = 99

Solving (a): Cost of W

Substitute 3 + 4 * W for T in the second equation

2*W + 3 + 4 * W = 99

2W + 3 + 4 W = 99

Collect Like Terms

2W + 4 W = 99 - 3

6W = 96

Divide through by 6

W =\frac{96}{6}

W = 16

Hence, each wreath costs $16

Solving (b): Cost of T

T = 3 + 4 * W

Substitute 16 for W

T = 3 + 4 * 16

T = 3 + 64

T = 67

Hence, each tree costs $67

3 0
3 years ago
Answer question 1-15 by 6pm
alina1380 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

It is not really a question we can help you with you have to draw shapes for each 3 letters

8 0
3 years ago
What is the answer to that problem?
Rom4ik [11]
It will take him 182 because when you divide 2175 by12 u get 181.25 and you have to add a day for the point .25
8 0
3 years ago
Other questions:
  • on an average day, a horse might drink 50 L, a sheep might drink 4 L, and a chicken might drink 200 mL. gow much water would a f
    12·1 answer
  • Use the log table to estimate the value of log10 6.25.
    12·1 answer
  • What is the value of the expression (3a-b)/(6(b+a) when a = 4 and b = -2?
    11·1 answer
  • a student ran out of time on a multiple choice exam and randomly guess the answers for two problems each problem have four answe
    7·1 answer
  • How to simplify an expression with a negative exponent
    13·1 answer
  • Please help ASAP!!! Tysm :)
    10·1 answer
  • Please help!! What is the circumference of the circle?
    12·1 answer
  • Anyone really good at math i have some questions.....PLEASE!!
    5·1 answer
  • Sasha is twice as old as Kapila. If Kapila is x years old, find their total age.
    5·1 answer
  • i do not wan t have to do this again so in return ill give brain to the the first answer correct and 5 stars and thanks
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!