1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delvig [45]
2 years ago
11

How to convert 147.9 price per liter to price per gallon 

Mathematics
2 answers:
Oksanka [162]2 years ago
8 0
Let's find the conversion between the two.
1 liter : 0.264 gallon.
We need to multiply 147.9 by 0.264 to find the number of gallons.
147.9×0.264172
39.071039
We need to round to two decimal places since it's money.
39.07
So, $147.9 per liter = $39.07 per gallon.
But, I'm not sure if you may round the conversions or not, because some may just convert it to 2 decimal places or even a whole number.
Y_Kistochka [10]2 years ago
4 0
Qn: Price/liter to Price/gallon

Now,
1 liter = 0.2642 gallons

Therefore,
Price per gallon: 147.9/l = 147.9/ (1*0.2642) gallons = 147.9/0.2642 gallons = 559.80/gallon
You might be interested in
How do u do this question:(
aksik [14]
C=3.14r^2 that's the formula a
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this literal equation!
ollegr [7]

Answer:

x = \frac{n-20}{3a}

Step-by-step explanation:

Given

\frac{3ax-n}{5} = - 4

Multiply both sides by 5

3ax - n = - 20 ( add n to both sides )

3ax = - 20 + n = n - 20

Isolate x by dividing both sides by 3a

x = \frac{n-20}{3a}

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A hose fills a hot tub at a rate of 2.48 gallons per minute. How many hours will it take to fill a 269​-gallon hot​ tub?
never [62]

Answer:

1 hour 9 minutes

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Casey buys a bracelet. She pays for the bracelet and pays \$0.72$0.72 in sales tax. The sales tax rate is 6\%6%. What is the ori
aleksklad [387]

Answer:

$12.00

Step-by-step explanation:

If they paid $0.72 in tax and tax is 6% or .06 then you could create an equation like this: x * .06 = .72 with x representing the original cost of the bracelet. Now you can just solve for x like so:

x * .06 = .72

÷.06       ÷.06

x = 12

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Measure the distance from point A to points B, C, and D. Round to the nearest eighth of an inch. Reduce if possible.
Vlad1618 [11]

Answer:

if its on a coordinate plane the formula would be:

√(2x-1x)²+(2y-1y)²

Step-by-step explanation:

so if the coordinates were

A= (-3,2)

B= (4,2)

C= (4,-1)

D= (-3,-1)

for A to B it would be

√(4 - (-3)² + (2-2)²

√(7)² + (0)²

√(7·7) + (0·0)

√49+0

√49

or

7

I hope the explanation helped

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 1 question thank you:D
    14·1 answer
  • Is 15/28 in simplest form?
    9·2 answers
  • Factor x2 + 29x + 120
    6·2 answers
  • Vertical angles are always adjacent.<br> True<br> False
    9·2 answers
  • What is the approximate volume of a cone with a height of 12 in and radius of 9 in ? Use 3 14 to approximate pi, and express you
    9·1 answer
  • 1. sin(x+20) = cos(2x+10)<br> 2. sin (2x+14) = cos(x-5)
    5·1 answer
  • Wayne walked from the car dealership to the post office and then from the post office to the garbage dump. How far did Wayne wal
    15·2 answers
  • Someone helppppp plsss j suck at math. ( pls answer only if your sure ur right)
    11·1 answer
  • I need help, ASAP!! Thank you
    7·1 answer
  • What is the value of the expression 4x−y2y+x when x = 3 and y = 3?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!