Answer:5
Step-by-step explanation: remeber pemdas
first we do parenthesies(I have bad spelling)
17+6/3-7*2
then we do multiplication and divition, it matters what comes first
17+2-7*2
17+2-14
5
B , A , C , D , it’s all of the above
Answer:
4.34
Step-by-step explanation:
2.48/40=0.062 per ounce
0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces
Answer:
The answer is 20 hamburgers and 25 hot dogs.
20(.5)+25(.25)<16.5
10+6.25<16.5
16.25<16.5
The budget is $16.50 and $16.25 is $.50 less therefore making it a possible option for Enrique.
it would look like this: x times 7 -> 7x