1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
4 years ago
7

In one month Miranda earned $800 at her part-time job, and $70 was withheld for federal income tax. Suppose she earns $1200 next

month. How much will be withheld for federal income tax?
Mathematics
1 answer:
My name is Ann [436]4 years ago
7 0
The answer is 105 dollars

You might be interested in
Which is the solution set for –7 ≤ 4x + 1 ≤ 5?<br><br> I added a picture !
Oksi-84 [34.3K]
-7\leq4x+1\leq5\ \ \ \ |subtract\ 1\\\\-7-1\leq4x+1-1\leq5-1\\\\-8\leq4x\leq4\ \ \ \ |divide\ by\ 4\\\\-8:4\leq4x:4\leq4:4\\\\\boxed{-2\leq x \leq1\Rightarrow x\in[-2;\ 1]}

\boxed{x\geq-2\ and\ x\leq1}\to\answer{\boxed{C}}
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation for the line described. Give the answer in standard form. through (2,6), m= -5​
LiRa [457]

9514 1404 393

Answer:

  5x +y = 16

Step-by-step explanation:

Given a point and slope, it often works well to start with the point-slope form of the equation for a line:

  y -k = m(x -h) . . . . . . . . line with slope m through point (h, k)

Your point and slope make this ...

  y -6 = -5(x -2)

  y -6 = -5x +10 . . . . . . eliminate parentheses

  5x +y = 16 . . . . . . . . . add 5x+6 to both sides; your standard form equation

8 0
3 years ago
Five gerbils cost p dollars. How many dollars will it cost to buy 1 gerbil? How many dollars will it cost to buy g gerbils? How
Fudgin [204]
5 gerbils = p dollars
1 gerbil = p/5 dollars
g gerbils = pg / 5 dollars

5/p gerbils = 1 dollar
5d/p gerbils = d dollars
4 0
3 years ago
If x = 5 and 5 = y, then x = y
garri49 [273]
You are right. Transitivity means, that:
if a = b and b = c, then a = c
(here a = x, b=5 and c = y).
5 0
3 years ago
A store sells cans of tomatoes priced as shown.
lesantik [10]

Answer:

The answer is C. 18 ounces

Step-by-step explanation:

You just divide the ounces by the cost and which ever you get lower is the answer

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mika placed $4200 in a savings account which compounds interest continuously at a rate of 2.3%. How much will she have in the ac
    8·1 answer
  • Michael is packing his bags for his vacation. He has 6 unique books, but only 4 fit in his bag. How many different groups of 4 b
    11·1 answer
  • It says one pound of horse hair is divided into pulls to make horse hair belts. One pull weighs about 0.011 ounces. How many pul
    11·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=6%285-8v%29%2B12%3D-54" id="TexFormula1" title="6(5-8v)+12=-54" alt="6(5-8v)+12=-54" align="ab
    8·2 answers
  • Y + 1/2 = 7/10 solve for y
    14·2 answers
  • I NEED HELP
    15·2 answers
  • How can I solve this problem (4x)2
    13·1 answer
  • the cost of a school banquet is $95 plus $15 for each person attending. Write an equation that gives total cost as a function of
    12·2 answers
  • A corporation reported profits of approximately ​$600 million with approximately ​$11 million in revenues. Compare the profit to
    15·1 answer
  • Write five hundred seven and seven hundredths in a decimal notation
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!