Answer:
30.8%
Step-by-step explanation:
To figure this out, set up an equation. 7.7/25 = x/100. This is because 7.7 miles out of 100 is equal to some percentage of 100. Then, solve by simplifying both sides and isolating the variable of x.
If I helped you, please mark brainliest! It would mean a lot! :)
Answer:
$1.80 per pound
Step-by-step explanation:
divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer
Answer:
3(a + 5b + 7c) and 2x(2 + 5y + 11z)
Step-by-step explanation:
3a + 15b + 21c
3(a + 5b + 7c)
4x + 10xy + 22xz
2x(2 + 5y + 11z)
Answer:
The area of this triangle is.. 
Step-by-step explanation:
6 x 10 divided by 2 = 30