1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
3 years ago
11

A 2-yard piece of copper wire costs $69.48. What is the price per foot?

Mathematics
2 answers:
Jobisdone [24]3 years ago
5 0
Susan's grandpa was fibbing again your grandma and i together we are over 150 years old if her grandpa is 17 and her grandma is 68 what is the real sum of their ages
Temka [501]3 years ago
3 0
$69.48/6=11.58
3 feet in a yard
You might be interested in
There are 32 players on the football team in total. If 75% of the students are in seventh grade, how many seventh graders are on
Mars2501 [29]

Answer:

There's 24 seventh graders

8 0
3 years ago
The speed of light is estimated at 186,000 miles per second rounded to the nearest thousand miles per second.
Sedbober [7]

It was rounding to the nearest THOUSAND.


We are looking at the thousands place, keep that in mind.


Remember: everything 5 and above is rounded up, everything below 5 is rounded down.


186,789 is above 500, it is rounded to 187,000


186,899 is above 500, it is rounded to 187,000


185,990 is above 500, it is rounded to 186,000


and 185,190 is below 500, it is rounded to 185,000


Only one matches the criteria of the question:


185,990 is above 500, it is rounded to 186,000


therefore the answer is 185,990 miles per second



Have a fantastic day!


Read more on Brainly.com - brainly.com/question/10945335#readmore

8 0
3 years ago
Paul teaches math to five classes in sixth grade. He wants to measure the variation in the performances of students of each clas
lapo4ka [179]

Answer:

mean absolute deviation

Step-by-step explanation:

The mean absolute deviation of a dataset is the average distance between each data point and the mean. It gives us an idea about the variability in a dataset.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify this equation<br> (3X^2+21X+33)/(X+5)
Amiraneli [1.4K]

Answer:

(3x^2+21x+33) / (x+5)

You can use long division:

(3x^2+21x+33)

--------------------

       (x+5)

=3x+6+ 3/x+5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Alice bought a book for $12. This is 80% of the original price. What was the original
devlian [24]

Answer: $2.40 and he saved $9.60 follows: $12 x . 80 = $9.60 savings

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Your drawer has 5 pairs of black socks, 4 pairs of gray socks, 2 pairs of white socks, 1 pair of brown socks, and 1 pair of blue
    8·1 answer
  • Which number is a factor of 24 but not a multiple of 6
    12·2 answers
  • Point P is located at (–4, –7). P is reflected across the x-axis to create P'. In which quadrant is P' located?
    10·2 answers
  • A red, a green, and a pink backback are hanging on hooks in the ckassroom. The total weight of the three backpacks is 32 pounds.
    7·1 answer
  • HELP ME PLS I NEED HELP
    9·2 answers
  • Which expressions show the prime factorization of 90?
    12·1 answer
  • A number plus its fifth add up to 17 What is the number
    5·2 answers
  • (2.4+4n)+9 <br> SHOW ALL WORK!
    8·1 answer
  • Any Simple way to learn mathematics formula ?​
    8·2 answers
  • Is the order that I’m putting them in correct? If it is what are the answers to the others? It it’s wrong what is the correct or
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!