For twice a number we can use the variable x
For four times a number we can use the variable c
4c - 2x + 15
I believe this is correct although I'm not 100% sure
Answer: 0.09 hours
Step-by-step explanation:
You are owed $1.76 in overtime pay.
The hourly rate for overtime is $19.50 per hour.
To find the number of hours owed, you need to divide the amount owed by the amount owed per hour.
The number of hours you are owed is therefore:
= Amount owed / Amount owed per hour
= 1.76 / 19.50
= 0.09 hours
Step-by-step explanation:
1/5x-12=0
1/75-12=0
1-900=-899/75
ans=11.99
Ok so grapes,
We have 4 servings and 9.88 grams total, so to find one serving we just need to divide by 4.
9.88/4 = 2.47 per serving