1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
3 years ago
13

The square of a number is equal to 24 more than twice the number. Find the negative number. Please help me with this problem. 

Mathematics
1 answer:
alisha [4.7K]3 years ago
4 0
N^2 = 24 + 2n
n^2 - 2n - 24 = 0
(n-6)(n+4) = 0
n = 6 , n = - 4
You might be interested in
9. If f(x) = 5x-4 and f(2a) =156 , then what is the value of a?
solmaris [256]

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

f(x) = 5x - 4

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

f(2a) = 5(2a) - 4

f(2a) = 10a - 4

156 = 10a - 4

10a - 4 = 156

Add sides 4

10a - 4 + 4 = 156 + 4

10a = 160

Divide sides by 10

\frac{10a}{10}  =  \frac{160}{10}  \\

a = 16

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

7 0
3 years ago
Which shows a function for the sequence 16, 8, 4, 2, …?
navik [9.2K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

16, 8, 4, 2, …

a = 16

r = 8/16 = ½

f(x) = 16 × (½)^(x - 1)

6 0
2 years ago
Can someone please help mee.<br><br> use transformations to solve the equation.<br><br> 3 2/3x = 22
gizmo_the_mogwai [7]

1. Note that

3\dfrac{2}{3}=\dfrac{3\cdot 3+2}{3}=\dfrac{9+2}{3}=\dfrac{11}{3}.

2. Then the equation 3\dfrac{2}{3}x=22 can be rewritten

\dfrac{11}{3}x=22.

3. Solve it:

x=22:\dfrac{11}{3},\\ \\x=22\cdot \dfrac{3}{11}=2\cdot 3=6.

Answer: x=6

7 0
3 years ago
How many 100 make 3200?
Gelneren [198K]
32!

32 100s can go into the number 3200! Hope this helped!
4 0
3 years ago
Which pair of equations are perpendicular lines? A. 5x + 2y = 9 and y = –5/2x+27/2 B. x – 3y = 11 and y = –3x + 23 C. 4x + 2y =
Harman [31]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

first make each equation 'y='.

then if you times each x value by each other it has to equal '-1'.

so for B, itll be y=1/3x-11/3 and y=-3x+23.

1/3 x -3 = -1

8 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLZ I WILL GIVE BRAINLIEST! Cherries cost $4/lb. Grapes cost $2.50/ lb. You can spend no more than $15 on fruit and you nee
    10·1 answer
  • What is the common difference in the following arithmetic sequence?<br> 2.8, 4.4, 6, 7.6
    8·1 answer
  • What is the answer for this fraction is 1+20×5
    5·1 answer
  • Complete the statements about calculating mean using the data set: 4, 6, 1, 9, 12, 3, 11, 2.
    6·2 answers
  • What is the equation of the line? Write in standard form. (4,5).
    6·1 answer
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • Triangle ABC is transformed to create triangle MNL?​
    6·1 answer
  • PLZZZ HELP WILL MAKE BRAINLY
    5·1 answer
  • 2v + 18 = 16 - 4(v + 7)<br> please help, thank you
    5·1 answer
  • Siri earns $6 a day for house sitting. She spends $10 to replace a vase she accidentally broke. Alexa has $50 from her birthday
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!