2/7 im pretty sure hope it helped
Answer:
C) ∠LMO = 50°
Step-by-step explanation:
When you add the degrees of all the angles in a triangle, you get 180, so...
180 = 60 + 70 + x
180 - 60 - 70 = x
x = 50
To find unit rates with money divide the price by the amount.
Answer: 60, but I got other answers to but 60 was my first.
sorry if wrong.
Step-by-step explanation:
Answer:
1448 mL
Step-by-step explanation:
The mass is the same.
Formula
m = d*V
Givens
<em><u>Olive Oil</u></em>
d = 0.92 grams / mL
V = ??
<em><u>Gasoline</u></em>
d = 0.74 grams / mL
V = 1.8 L = 1.8 L * (1000 ml / L)
V = 1800 mL
Solution
0.74 * 1800 mL = 0.92 * x Divide both sides by 0.92
0.74/0.92 * 1800 mL = 0.92 *x / 0.92 Combine the left
0.8043 * 1800 mL = x
x = 1448 mL
The volume of Olive Oil needed is 1448 mL