1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
3 years ago
13

If shoes are $20 each and the markup is 150%, how much will that cost?

Mathematics
1 answer:
MArishka [77]3 years ago
3 0
<span>150% to decimal = 1.50 since 100% = 1 
</span><span>1.50 x 20 = 30
</span><span>30 + 20 = 50</span>
You might be interested in
What is the solution to the system of equations y= -5x + 30 x = 10
Arturiano [62]

Answer:

We have been given the equation:

y=-5x+30

And x=10

Substitute the given x in the given equation we get:

y=-5(10)+30

y=-50+30

On simplification we get:

y=-20

Required solution is:  x= 10 and y=-20

The solution to the system of equation is those points that satisfy the given system of equations.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A cake recipe calls for 550 grams of flour. About how many pounds of flour do you​ need? Use the conversion factors StartFractio
geniusboy [140]

The question is:

A cake recipe calls for 550 grams of flour. About how many pounds of flour do you​ need? Use the conversion factors (1 ounce)/(28.4 grams) and (1 pound)/(16 ounces).

Answer:

About 1.2 pounds of flour is needed.

Step-by-step explanation:

Given that the cake recipe calls for 550 grams, we want to determine about how many pounds of flour we need.

This simply means we want to convert 550 grams to pounds.

First, we were given (1 ounce)/(28.4 grams)

This implies that

1/28.4 = x/550 ..............................(1)

Where x is 550 grams in ounce.

Solving (1)

28.4x = 550

=> x = 550/28.4

≈ 19.3662

That is 550 grams is equal to 19.3662 ounce

Next, we are given the ratio (1 pound)/(16 ounce). We then convert 19.3662 ounce to pound

Let y be 19.3662 ounce in pound

=> 1/16 = y/19.3662

16y = 19.3662

y = 19.3662/16

≈ 1.2

That is 19.3662 ounce is equal to 1.2 pounds.

Therefore, 550 grams is equal to 1.2 pounds, and it is the amount of flour needed.

4 0
3 years ago
The total rainfall in Forks, Washington, this October was 8 3/8 in. In September, 60% less rain fell than in October.
lakkis [162]
Given:
October: 8 3/8 inches
September : 60% less rain fell than in October.

This means that only 40% rain fell in September based on the amount of rain that fell in October.

8 3/8 ⇒ (8*8)+3/8 = 67/8
40% is 4/10

67/8 * 4/10 = 268/80 = 3 28/80 or 3 7/20 or 3.35

28 ÷ 2 = 14
80 ÷ 2 = 40
14 ÷ 2 =   7
40 ÷ 2 = 20

In September 3 7/20 inches or 3.35 inches of rain fell.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
CAB is similar to EFD. What is the length of DE?
AysviL [449]
Since CAB is similar to EFD, then the length of DE would be as follows: 28.
6 0
3 years ago
Lisa had 1750 stamps. Mark had 480 fewer stamps than Lisa. Lisa gave some stamps to Mark. Now Mark has three times as many stamp
FrozenT [24]
L: 1750, M:1750-480=1270
Lisa gave some stamps to Mark so Lisa now has 1750-x and Mark has 1270+x. Mark also has 3 times as many as Lisa now: (1750-x)*3=1270+x
5250-3*x=1270+x
4*x=3980, x=3980/4, x=995
So Lisa gave 995 stamps to Mark.
At first Mark had 1270 stamps. Lisa now has 1750-995=755 stamps.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Betty Baker is making her famous chocolate-chocolate chip cake. She uses 2/3 cup of sugar to make a 1/4 sheet cake. How much sug
    5·1 answer
  • The chart shows the mean result of students
    10·1 answer
  • Tito went to a concert given by a jazz band. The band had 5 saxophone players and 4 trumpet players. What was the ratio of trump
    6·1 answer
  • A man buys furniture that has a list price of $255. He is allowed a discount of 12% but must pay a sales tax of 3% on the cost.
    15·2 answers
  • What are the 3 ratios that are equivalent to 10/16
    6·1 answer
  • What is the answer ???????????????????????????????
    9·1 answer
  • Maria purchase 1/2 lb of cheese for $3.50 at a farmers market what would be the cost for 4 lb of cheese
    12·2 answers
  • Both +33 and -33 are how units from zero
    12·2 answers
  • I need help :(((((((
    6·2 answers
  • Find the sum of the cubes of first 15 natural numbers.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!