1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
3 years ago
6

4.5(32÷8)+12 please help me steps por favor

Mathematics
2 answers:
pychu [463]3 years ago
8 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

PEMDAS

32/8 =4

4.5*4=18

18+12=30

lutik1710 [3]3 years ago
6 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

4.5(32÷8)+12

32/4 = 4

4.5 x 4 = 18

18 + 12 = 30

You might be interested in
Carolyn Shelly Jennifer and Sabrina live in different houses that are side by side.
aev [14]
Your answer would turn out to be Shelby goes out her front door turns West and walks past the other three houses.
8 0
3 years ago
The cheerleading squad sold 480 spirit ribbons, collecting a total of $360.00. What was the cost of each ribbon?
bearhunter [10]

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

480 divided by 360 gets you 1.33

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which founder and company sell shoes, but donate as many to the poor as are sold?
Amanda [17]
If your looking for a company maybe Toms? im not sure
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please help me! Consider the following data set: 3, 4, 6, 7, 9, 9, 11
Korolek [52]
The range is 11- 3 = 8  Adding 5 would not affect the range.
4 0
3 years ago
2.) A group of kids ate 3/4 of a pizza. If each kid ate a 1/8 piece of the whole pizza, how many kids shared the pizza? *youre a
kirill [66]
6, because 3/4=6/8 so 6 kids ate it if each has 1/8
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve this equation using order and operations:
    10·1 answer
  • Elevator 1 in a building moved from ground position to a final position of +17 feet. Elevator 2 in the same building moved from
    5·2 answers
  • In a restaurant 40% of the customers choose Chinese food while 65% opt for Pakistani food .if the restaurant is visited by 260 p
    12·2 answers
  • The temperature at 6pm was 0 degrees Fahrenheit at 10 pm the temperature was -11.2 degrees Fahrenheit write an expression that y
    8·1 answer
  • What is the additive inverse of the complex number 9 - 4i
    8·1 answer
  • 30% of students at Greenville High School participate in a sport. There are 540 students in the school. How many students in the
    10·1 answer
  • A jar contains 8 red marbles, 5 blue marbles and 3 green marbles. Christopher wins if he picks a red marble and Janet wins if he
    11·1 answer
  • As the Cave explorer was climbing back to the surface, he recorded his height along with the change in elevation, he wrote this
    7·1 answer
  • Sigma notation<br> can someone help me understand this and give an example...
    5·1 answer
  • 8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!