1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
3 years ago
11

Find the unit price if 7 pounds of sugar sells for $2.50

Mathematics
2 answers:
ohaa [14]3 years ago
7 0
2.50 divide by 7= .36 cents for each pound
SpyIntel [72]3 years ago
7 0

Answer: 36 cents

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit which in this case is the cost per pound of sugar.

Since we know that it costs $2.50 for 7 pounds of sugar, to find the cost for 1 pound of sugar, we need to divide 7 into $2.50 or just 2.50 ÷ 7.

2.50 ÷ 7 = 0.357142857 which we can round up to 36 cents.

Therefore, the unit price is 36 cents per pound of sugar.

You might be interested in
Hace 5 años la edad de un joven era 1/3 de la edad del papá y dentro
Marta_Voda [28]

Answer:

respuesta el joven tiene 15 y el padre 30

8 0
3 years ago
What is 40 = 0.5r <br>solve and write Multiplication equations
Dmitrij [34]
40 = 0.5r
40/0.5 = r 
80 = r 

just divide the number in front of the r so that you can figure it out 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A motorcyclist traveled a distance of 120 miles in 2 hours. Traveling at the same speed, how far would this motorcyclist travel
Neporo4naja [7]

Answer:

300 MILES

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Questão 1
Evgesh-ka [11]

cara de culo

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

4 0
3 years ago
FIRST TO ANSWER GET BRAINLEST.
Lostsunrise [7]

Answer:

I believe the answer is B sorry if I'm wrong

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Maurice has made 13 litres of nutritious toothpaste soup which he plan to share equally between himself and his four best friend
    5·1 answer
  • A ski lift begins at ground level 0.75 miles from the base of a mountain whose face a 50° angle of elevation. The ski lift ascen
    13·1 answer
  • 1/10 times 10 eqauls
    8·1 answer
  • Find the lesser of two consecutive integers with a sum greater that 16
    15·1 answer
  • The equation of a line is 4x-3y=-24 what is the x-intercept of the line
    10·1 answer
  • If there are tickets sold to children for $5 and $12 to adults, and there are only 400 tickets sold for $3925 then how many chil
    11·1 answer
  • I need help help please
    6·1 answer
  • Someone please help me
    13·1 answer
  • 11/9 = 55/n <br><br> n=<br><br> HELP PLEASEEEEE
    6·1 answer
  • The average height of Susan's 8th grade class is 56 Inches. However, the height of any student in the class can vary by up to 4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!