1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeTakaya
3 years ago
15

If a shirt cost $25 then later on it's $35 how much percent did it go up by

Mathematics
2 answers:
nalin [4]3 years ago
6 0
Increase in price = $35 - $35 = $10

Percentage Increase = 10/25 x 100 = 40%

Answer: 40%
Degger [83]3 years ago
4 0
The price went up by  40%
You might be interested in
If x equals 12, find the value of x2​
eduard

Answer:

24

Step-by-step explanation:

12 * 2 = 24

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
When moving units to the right on a graph, it's it my right or the graph's right?
puteri [66]

When moving units to the right on a graph, it would be both. You would move it towards the positive side of the graph.

5 0
2 years ago
Please help, due soon. show work for the problem
notka56 [123]
The answer would be c
4 0
2 years ago
Suppose compact fluorescent light bulbs last, on average, 11,500 hours. The distribution is normal and the standard deviation is
juin [17]

Answer:

2.275%

Step-by-step explanation:

The first thing to do here is to calculate the z-score

Mathematically;

z-score = (x-mean)/SD

from the question, x = 12,300 hours , mean = 11,500 hours while Standard deviation(SD) = 400 hours

Plugging the values we have;

z-score = (12,300-11,500)/400 = 800/400 = 2

Now, we want to calculate P(z ≤ 2)

This is so because we are calculating within a particular value

To calculate this, we use the z-score table.

Mathematically;

P(z ≤ 2) = 1 - P(z > 2) = 1 - 0.97725 = 0.02275

To percentage = 2.275%

6 0
3 years ago
Ms lee is handing out wristbands as students enter the dance. There are 40 black , 20 yellow, 25 orange, and 15 purple wristband
CaHeK987 [17]
Answer is: 4% chance of a orange
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of you nice people are going to give me the answer to this question.
    10·1 answer
  • Help me with this question
    12·1 answer
  • Penelope has 8-ounces flavoured water . She drinks 2 ounces. Enter the percentage of ounces Penelope has left of her flavoured w
    10·1 answer
  • What is the inverse of f(x)=−3x+5 ?
    10·2 answers
  • a total of 324 tickets were sold for the school play they were either adult tickets or student tickets the number of student tic
    5·2 answers
  • Choose the explanation that shows why ΔADE is similar to ΔABC.
    6·2 answers
  • What is 45 times 35 divided by 344
    5·2 answers
  • Write the standard form of the equation of the line passing through (0, 1) and parallel to x = 4.
    13·2 answers
  • The coordinates (12.6) (12:10) (18.6) and (18.10) will be the comers of the floor for the sound
    6·1 answer
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!